Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Piękno łamie bariery. Kto zostanie Miss Polski na Wózku?

12.07.2016
Autor: Julita Kuczkowska, fot. Rafał Michalczyk
Siedzące obok siebie miss na wózkach, obok miss oraz mister Polski

16 lipca 2016 r. o godz. 20:00 w warszawskim Amfiteatrze Bemowo podczas uroczystej Gali Finałowej dowiemy się, kto w tym roku zdobędzie tytuł Miss Polski na Wózku. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

- Człowiek to jest jedność, wnętrze i to, co mamy na zewnątrz. Nie da się tego podzielić, rozczłonkować – powiedziała Elżbieta Gozdecka, dyrektor Profemed Medycyna Estetyczna podczas konferencji „Odkryj w sobie piękno”, która odbyła się w Warszawie 11 lipca 2016 r. – Jeśli w jednym aspekcie coś nam nie gra, uwiera, w naszej psychice, samoświadomości, w naszym sposobie pojmowania samych siebie, to choćbyśmy uczęszczali do pięciu gabinetów medycyny estetycznej na raz, to nie wydobędziemy tego prawdziwego piękna. Bo prawdziwe piękno to jest to co mamy w nas samych, jaki mamy stosunek do ludzi, to że potrafimy rezygnować z krótkofalowych korzyści, aby komuś pomóc, przyznać się do porażki.

Konferencja „Odkryj w sobie piękno” dotyczyła wyborów Miss Polski na Wózku, który czwarty rok organizowany jest przez Fundację Jedyna Taka.

Nie tylko ładnie wyglądać

Podczas panelu dyskusyjnego trzy zdobywczynie tytułu Miss Polski na Wózku z poprzednich lat – Olga Fijałkowska, Julia Torla oraz Katarzyna Kozioł – mówiły o idei konkursu oraz o tym, jak zmienia się postrzeganie osób z niepełnosprawnością.

- Dzięki takim projektom, jak wybory miss na wózku, nikogo nie dziwi, że kobiety na wózkach zakładają szpilki, krótkie spódniczki, chcą się podobać – mówiła Olga Fijałkowska, Miss Polski na Wózku 2013. – Pragniemy nie tylko ładnie wyglądać, ale też osiągać coś w życiu i spełniać swoje marzenia.

- Świadomość osób sprawnych o niepełnosprawności zmienia się – dodała Katarzyna Kozioł, Miss Polski na Wózku 2015. – Myślę, że to my, osoby niepełnosprawne, powinniśmy wyjść do świata i walczyć o to, żeby nie było tych różnic.

Według najpiękniejszych Polek na wózkach, wychodzenie do społeczeństwa, integrowanie się dużo daje, bo osoby pełnosprawne zmieniają nastawienie do osób z niepełnosprawnością, które z kolei nie zamykają się w swoim środowisku.

- Jeżeli my, niepełnosprawni, nie będziemy otwarci na świat, nie będziemy rozmawiać, to ludzie nie będą nas akceptować, bo będą się nas bali. Nie będą wiedzieli, jak mają na nas zareagować. Należy mówić im o sobie, o swoich potrzebach i życiu – podsumowała Olga Fijałkowska.

Grupowe zdjęcie organizatorów Miss Polski na Wózku 2016, trzech miss na wózkach oraz miss i mistera Polski

Z Polski w świat

W konferencji uczestniczyli również Miss Polski 2015, Magdalena Bieńkowska oraz Rafał Maślak, Mister Polski 2014.

- Zauważam bardzo dużo podobieństw obu konkursów – podobny poziom, te same dylematy, te same problemy – wyznała Magdalena Bieńkowska. – Jak najbardziej będziemy wspierać te wybory, bo jest to wspaniała inicjatywa.

Razem z Rafałem Maślakiem wezmą udział w realizacji materiału filmowego, w którym wraz z Miss Polski na Wózku będą promować pierwszy światowy konkurs piękności – Miss Wheelchair World – który odbędzie się w Warszawie w 2017 r.

Trzy stylizacje

Tegoroczne wybory Miss Polski na Wózku rozpoczęły się 8 lipca warsztatami, w trakcie których dwanaście pretendentek do tytułu najpiękniejszej realizuje sesje zdjęciowe, spotkania z coachem, stylistą. Największym wyzwaniem, jak co roku, będzie nauka choreografii układu tanecznego, którą finalistki zaprezentują podczas gali finałowej.

- W tym roku dziewczyny wystąpią w trzech stylizacjach – będą to suknie ślubne, które pojawią się pierwszy raz, suknie wieczorowe, jak również kreacje, które na razie pozostaną tajemnicą – powiedziała Marzena Bartosz z Fundacji Jedyna Taka.

Galę Finałową tegorocznego konkursu poprowadzi prezenterka pogody Aleksandra Kostka, zdobywczyni Telekamery 2016. W tym roku oczekiwanie na werdykt jury umili Sound'n'Grace – polski chór, wykonujący muzykę gospel, soul, R&B i funk. Organizatorzy zapraszają, wstęp wolny.

Portal Niepelnosprawni.pl jest patronem medialnym Miss Polski na Wózku 2016.

Komentarz

  • Jak ze związkami niepełnosprawnych?
    Zdrowy Artur
    13.07.2016, 09:39
    Dokładnie :). Kto powiedział, się wózek czy inne inwalidztwo musi oznaczać brzydotę? Sam znam kilka naprawdę super dziewczyn, które nie są do końca zdrowe (gdybym nie miał swojej panienki, to chodziłbym z którąś z nich). Przy okazji, jak rozwinąć temat związków takich osób? No bo nie ukrywajmy, sporo zarówno dziewczyn jak i chłopaków boi się, bo "Jeśli mnie wykorzysta z racji mojej choroby, a co za tym idzie, słabości?", "Jeśli mnie zostawi przez moją chorobę?". Dobrze by było spytać o to panienki z konkursu, tj. jak one widzą ten temat.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas