Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulgowe przejazdy autobusami i pociągami jeszcze do końca 2017 r.?

11.07.2016
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Klaus De Buysser/Freeimages.com
Przejeżdżający przez stację pociąg

Na 1 stycznia 2018 r. ma zostać przesunięty termin wejścia w życie przepisów, zgodnie z którymi ulgi w przejazdach, m.in. dla osób z niepełnosprawnością czy studentów, będą obowiązywać tylko u przewoźników tzw. zbiorowego transportu publicznego, czyli nie we wszystkich autobusach i pociągach.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, zasady te miały wejść w życie już 1 stycznia 2017 r. Równocześnie w Sejmie i Senacie złożone zostały projekty nowelizacji przepisów, które przesuwają te zmiany o cały rok.

Ulgi nie w każdym autobusie

5 lipca 2016 r. nowelizacją zajęły się senackie Komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Ustawodawcza, Infrastruktury.

„Projekt przedmiotowej ustawy ma na celu przesunięcie o rok terminu wejścia w życie niektórych przepisów ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1440, z późn. zm.) – czytamy w uzasadnieniu do zmiany przepisów. – Pomimo sześcioletniej vacatio legis niektórych przepisów wymienionej ustawy zarówno organizatorzy publicznego transportu zbiorowego (jednostki samorządu terytorialnego), jak i przewoźnicy świadczący przewozy pasażerskie zgłaszają wątpliwości co do możliwości wywiązania się z zadań nałożonych na jednostki samorządu terytorialnego w zakresie organizowania publicznego transportu zbiorowego”.

Zgodnie z przepisami, ustawowe ulgi na przejazdy, m.in. dla osób z niepełnosprawnością, będą obowiązywać tylko w przewozach o charakterze użyteczności publicznej. Są to przewozy realizowane na podstawie umowy o świadczenie usług publicznych, zawartej pomiędzy przedsiębiorstwem przewozowym i samorządem. W dużym uproszczeniu grozi to tym, że tylko niektóre kursy autobusowe i kolejowe będą objęte ustawowymi ulgami.

Ministerstwo chce utrzymać ulgi

W Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad zmianą całej ustawy, a ich celem jest m.in. utrzymanie ulg ustawowych dla uprawnionych obecnie grup.

„To skomplikowana materia i trzeba czasu, aby uporządkować przepisy” – można było usłyszeć 5 lipca na posiedzeniu senackiej komisji.

- W pracach nad projektem chodzi o to, by utrzymać dotychczasowe ulgi dla osób z niepełnosprawnością – zapewniała nas w kwietniu br. Elżbieta Kisil, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. – Obecnie za wcześnie jednak, by mówić o tym, kiedy projekt, nad którym pracujemy, będzie znany.


Przeczytaj, kto obecnie jest uprawniony do ulg w transporcie kolejowym i autobusowym.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • KSR i Sąd Najwyższy to chyba bardziej skomplikowana materia, a w sejmie idzie jak po maśle
    giekar
    08.12.2017, 20:08
    cd do tytułu> niech się warsiawka nie lyje żurym.
    odpowiedz na komentarz
  • Dlaczego niepełnosprawni mają ulgi? - odpowiedź.
    Niepełnosprawna
    19.07.2016, 08:36
    Chcę odnieść się do pytania, dlaczego niepełnosprawni mają ulgi. Mało kto z osób sprawnych zdaje sobie sprawę, jak często niepełnosprawni muszą korzystać z przejazdu komunikacją. Jest to o wiele częstsze niż w przypadku tzw. zdrowej części społeczeństwa. Każdy pełnosprawny może przebyć drogę na pieszo lub rowerem, co znacznie redukuje koszty, a przy tym działa zdrowotnie. Niepełnosprawny nie ma już takiej alternatywy, czego bardzo żałuję, gdyż sama do niepełnosprawnych należę.
    odpowiedz na komentarz
  • brak ulgi
    Antypis
    16.07.2016, 21:37
    mam umiarkowany stopień, zero ulgi na autobus a jest on moim jedynym środkiem transportu, nawet do zwykłego sklepu czy na pocztę, lekarza itd muszę jechać autobusem, Bilet 80zł /mc z nieco ponad 600zł dochodu to koszmar ale nie mam wyboru, muszę mieć bilet by nie zostać więźniem miejsca w którym mieszkam.
    odpowiedz na komentarz
  • Ulgi
    ONKA
    14.07.2016, 21:26
    Nie rozumiem jak można ON zabrać ulgi. ON i tak mało jeżdżą bo nie każdy ma za co i nie każdy ma możliwości wsiąść do pociągu (ja na pewno nie dam rady nawet bez bagażu) czy autobusu, którym jadę do lekarzy bo na jakiś prywatny wypoczynek to mnie nie stać zaś do sanatorium mogę raz na 2-3 lata jechać. W takim razie te wszystkie obiecanki rządku to gruszki na wierzbie? Czyli dać 500+ a innym zabrać? Żałosne i smutne.
    odpowiedz na komentarz
  • pytanie
    rzutek
    13.07.2016, 14:46
    A dlaczego osoby niepełnosprawne mają zniżkę na bilety? Bo jeśli ktoś założył, że mają niższy dochód to wykazał się dyskryminacją. Uznał bowiem, że niepełnosprawni są w jakimś sensie "gorsi" większych dochodów osiągnąć nie mogą. Jeśli zatem wykluczymy to dyskryminujące założenie, to skąd ta ulga???
    odpowiedz na komentarz
  • Zabiera się ulgi niepełnosprawnym.
    janek.
    13.07.2016, 13:36
    Najlepiej wszystko zabrać niepełnosprawnym,teraz ulgi na przejazdy,następnie zasiłki pielęgnacyjne nierefundowane od 10lat,następnie świadczenia pielęgnacyjne 520zł dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej i 1300 dla opiekuna dziecka.Kolejna ekipa rządzących uważa że niepełnosprawny to nie człowiek nikomu niepotrzebny,sprawiający tylko problemy a nie daj Boże że człowiek się czegokolwiek upomni to go się dobije na wszelkiego rodzaju komisjach.Nie bierze się tego pod uwagę że osoba ta często przez długie lata,przez całe życie ciężko pracowała,płacąc podatki i składki emerytalne, a w wyniku choroby,wypadku, czy też.pracy w ciężkich warunkach stała się osobą niepełnosprawną,która też chciałaby jeszcze trochę pozyć jak człowiek,tylko tego się ich pozbawia.Trzeba pomóc innym grupom społecznym.
    odpowiedz na komentarz
  • a po co nam ulgi!!!
    niep. Grześ
    12.07.2016, 21:58
    a po co nam ulgi skoro nas stać kupić sobie bilecik ;-) mam znajomych kierowców w PKS-ie(dolny śląsk) i widziałem wykaz biletów ulgowych w %. I i os. niep. o stopniu znacznym ma ulgę 49% a 100% uli na bilety mają-posłowie i senatorzy :(. Bo "bidaków na bilety nie stać !!!I co o tym myślicie?
    odpowiedz na komentarz
  • RZAD WRAZ PREZYDETEM A.DUDA WIELKEJ PANI PREMIER CAŁKOWICE ZAPOMNIELI INWALIDACHi EMERYTACH?
    inwalida 1 grupy
    12.07.2016, 20:38
    RZAD PO-PSL PERFIDNIE OKRADLI CIEŻKO CHORYCH MINISTER PRACT PSL WRAZ ZASTEPCA KŁAMALI TUSKOWI JAK BYŁY RZAD LAMAL KONSTUCJIE R.P. ZABIERAJAC NABYTE PRAWA JAKO INWALIDA RATYFIKOWAŁ WLASNYM PODPISEM POTERDZIŁ DEKRETY UNIJNE i ONZ JAK CHAMOWATO OKRADAJA CIEZKO CHORYCH INWALIDÓW 1 grupy KIEDY PiS ZROBI PORZADEK RZADEM PO -PSL JAK ZROBONO KAMINSKIM TAKI SAM LOS ZGOTOWAC PO-PSL SCIAGNAC DO POLSKI TUSKA CO BAWIŁ SIĘ ZA PIENIADZE NAJBIEDNIESZYCH PANI SZYDŁO ZAPEWNIAŁA ZE CHAMOWATE UCHWALY POWINLY ZNALES MASE UCHYBIEN NAJBIEDNIESZYM RZUCA GROSZOWE PODWYSZKI TAK CHAMOWATO POTRAKTOWAŁ RZAD Pi S DODATEK WRUSŁ WIEKA SUME 020 DODATEK OPIEKUNCZT i PIELEGNACYJNY SOBIE GRUBE TYSIACE NARODOWI CHAMOWATE GROSZOWE PODWYSZKI GRUBE ODPRAWY DO RZADU PO-PSL NARODOWI GROSZOWE WALORYZACJE NAWET LEKI SA NAJDROSZE CALEJ UNI TO CHAMSTO POLSCE ?
    odpowiedz na komentarz
  • Ulgowe przejazdy
    Aga
    11.07.2016, 16:46
    Mi to i tak różnicy nie robi, nie mam żadnych ulg, pomimo II grupy inwalidzkiej i jeżdżąc komunikacją miejską codziennie do pracy kupuje całe bilety, Każde miasto i każdy przewoźnik i tak sam ustala zasady. Przynajmniej ma tak KZK GOP, że ulgi ma tylko najwyższy stopień, a i tu chyba też nie każdy
    odpowiedz na komentarz
  • ulgi i pomoc przy transporcie jest potrzebna
    michalina
    11.07.2016, 10:45
    Ulgi na transport i programy pomocowe są niezbędne dla procesu aktywizacji osób niepełnosprawnych i starszych programy jak w Rudzie śląskiej to duża szansa dla wielu osób http://www.rynekseniora.pl/polityka_senioralna/104/ruda_slaska_bezplatny_trans port_dla_seniorow_dzwonie_i_jade,6097.html
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas