Czy można pracować w tak ciężkich warunkach?
Dzień dobry, mam pytanie, otóż poszłam do pracy, gdzie jest bardzo ciężko, dźwiganie, schylanie itd., mam stopień umiarkowany, jestem po przebytej chorobie nowotworowej, czy osoby takie mogą pracować w takich warunkach?
Szanowna Pani,
Jeśli jest Pani zatrudniona w ramach stosunku pracy (umowy o pracę), to zapewne przy przyjmowaniu do pracy uzyskała Pani opinię/orzeczenie lekarza medycyny pracy o możliwości zatrudnienia na określonym stanowisku pracy. Jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy, związanych z badaniami profilaktycznymi, jest wydanie skierowania do lekarza medycyny pracy. W skierowaniu tym pracodawca ma obowiązek m.in. określenia stanowiska pracy, na jakim osoba ma być zatrudniona oraz podania informacji o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
To lekarz medycyny pracy orzeka, czy pracownik może lub nie wykonywać pracę na określonym stanowisku, które pracodawca charakteryzuje w skierowaniu na badania. Aktem prawnym, regulującym zagadnienie pracowniczych badań profilaktycznych, jest rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.
Zatem jeśli przedstawiła Pani lekarzowi medycyny pracy pełną informację o stanie zdrowia, a skierowanie zawierało wszelkie informacje dotyczące stanowiska pracy i uzyskała Pani orzeczenie dopuszczające do stanowiska pracy, to oznacza, że w myśl przepisów może Pani pracować na określonym stanowisku pracy.
W razie dalszych wątpliwości proponujemy kontakt z Państwową Inspekcją Pracy.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie