12h w zakładzie pracy chronionej. Czy to zgodne z prawem?
Czy to jest zgodne z przepisami? Przyszły szef zaproponował mi, że praca jest po 12h i jest to np. 14 dni w miesiącu za minimalną płacę. Czy to jest zgodne? Czy powinnam zgadzać się na takie warunki pracy?
Szanowna Pani,
Wiele zależy od specyfiki i charakteru stanowiska pracy. Niestety, nie podała Pani stanowiska, które zostało zaproponowane, ani innych warunków umowy, dlatego nie jestem w stanie bezpośrednio odnieść się do zadanego pytania, ponieważ nie mam odniesienia do konkretnego przypadku.
Mogę jedynie dla przykładu przywołać pracę w ochronie. Jeżeli praca dotyczy ochrony mienia, nadzorowania, stróżowania, pilnowania, to sam rodzaj pracy determinuje inny system dobowego czasu pracy, czyli tak zwany system równoważny.
Pracodawca może wprowadzić system czasu pracy, w którym możliwe jest wydłużenie dobowego wymiaru czasu pracy odpowiednio do 12, 16 lub nawet do 24 godzin w miesięcznym okresie rozliczeniowym. Jednakże pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi bezpośrednio po okresie pracy w przedłużonym dobowym wymiarze odpoczynek dobowy, równy co najmniej liczbie przepracowanych godzin.
Normy czasu pracy względem osoby ze znacznym lub z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, o których mowa w art. 15 Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a więc również uprawnienia do pracy w skróconej normie czasu pracy, nie stosuje się do osób niepełnosprawnych zatrudnionych przy pilnowaniu, jak też do osób, które na swój wniosek, za zgodą odpowiedniego lekarza, zrezygnowały z przywileju przewidzianego w powyższym artykule.
Nie ma tu większego znaczenia, czy pracodawca ma status zakładu pracy chronionej, czy jest pracodawcą z otwartego rynku pracy. Profesja, którą się zajmuje pracodawca determinuje charakter jej wykonywania.
Zakłady pracy chronionej oczywiście kładą większy nacisk na warunki pracy dla pracowników, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. Pracodawca będący zakładem pracy chronionej przede wszystkim, by korzystać z tego statusu, musi użytkować obiekty i pomieszczenia odpowiadające przepisom i zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy oraz uwzględniające potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy oraz pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i ciągów komunikacyjnych. Powinien zapewniać doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne.
Proszę pamiętać, że przede wszystkim to Pani dokonuje weryfikacji propozycji złożonej przez pracodawcę względem swoich możliwości i ograniczeń wynikających z posiadanej niepełnosprawności.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
- Kodeks pracy
Z poważaniem,
Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja w Gdyni