Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta parkingowa. Czy mąż musi stawać przed komisją osobiście?

23.06.2016
Autor: Krystyna

Opiekuję się mężem, który ma orzeczenie ZUS o trwałej niezdolności do samodzielnej egzystencji, wydan 03.06.2011 r. Mąż jest po dwóch zawałach serca i jednym udarze mózgu, nie może przejść dalej niż 40-50 m. Dla mnie też jest dużym wysiłkiem wszędzie go doprowadzać. Chciałabym wyrobić kartę parkingową, czy ja mogę wyrobić tą kartę bez udziału męża?

Szanowna Pani,

W myśl przepisów, obowiązujących od 1 lipca 2014 r., karta parkingowa jest wydawana wyłącznie osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, na podstawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydanego przez miejski/powiatowy zespół orzekania o niepełnosprawności w miejscu zamieszkania. Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności można złożyć osobiście albo np. wysłać pocztą.

Jeżeli osoba zainteresowana nie może uczestniczyć w posiedzeniu składu orzekającego z powodu długotrwałej i nierokującej poprawy choroby, która uniemożliwia udział w komisji (stan ten musi być poświadczony zaświadczeniem lekarskim), orzeczenie może być wydane bez stawiennictwa osoby zainteresowanej. Oceny kompletności dokumentacji oraz przyczyn uzasadniających brak osobistego stawiennictwa dokonuje lekarz – przewodniczący składu orzekającego – w sposób zindywidualizowany.

Więcej informacji o orzekaniu do celów pozarentowych znajdzie Pani na naszym portalu.

Osoba niepełnosprawna składa wniosek o wydanie karty parkingowej osobiście z wyjątkiem:

  1. osoby, która nie ukończyła 18. roku życia, za którą wniosek składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów;
  2. osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie, pozostającej pod władzą rodzicielską, za którą wniosek składa jeden z rodziców;
  3. osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie, niepozostającej pod władzą rodzicielską lub osoby ubezwłasnowolnionej częściowo, za którą wniosek składa odpowiednio opiekun lub kurator ustanowiony przez sąd.

Osoba niepełnosprawna odbiera kartę parkingową osobiście, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość albo przez ustanowionego pełnomocnika, po okazaniu przez niego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość oraz pisemnego pełnomocnictwa do odbioru karty.

Informacje dotyczące zasad otrzymania karty parkingowej uzyska Pani w Powiatowym Zespole Orzekania o Niepełnosprawności w miejscu zamieszkania oraz m.in. na naszym portalu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas