Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Złamana noga – stopień niepełnosprawności

26.06.2016
Autor: Asia

Witam. Moja mama od kilku lat boryka się z porażeniem nerwu strzałkowego, ma trudności z poruszaniem się. Ostatnio złamała nogę. Żeby dostać dofinansowanie na chociażby podpórkę do toalety, to musi starać się o ustalenie stopnia niepełnosprawności? Obecnie nie jest w stanie samodzielnie egzystować.

Szanowna Pani,

W myśl obowiązujących przepisów, każdej ubezpieczonej osobie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje refundacja wyrobów medycznych. Dofinansowanie wyrobu medycznego można uzyskać pod warunkiem przedstawienia zlecenia na zaopatrzenie, które wystawia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Przed zrealizowaniem zlecenie należy potwierdzić w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta.

Wykaz wyrobów medycznych, które są finansowane przez NFZ, można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia (plik PDF, 228 KB).

Osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności mogą także starać się o dofinansowanie m.in. do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, likwidacji barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu. Wnioski o ww. środki można składać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w miejscu zamieszkania. Więcej informacji o dofinansowaniu do sprzętu rehabilitacyjnego znajdzie Pani na naszym portalu.

Jeśli Pani Mama nie ma statusu osoby z niepełnosprawnością (orzeczenia o stopniu niepełnosprawności), to w opisanej sytuacji wydaje się zasadne złożenie wniosku o wydanie takiego orzeczenia.

Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności należy złożyć w miejskim/powiatowym zespole orzekania o niepełnosprawności w miejscu zamieszkania. Więcej informacji o orzekaniu do celów pozarentowych znajdzie Pani na naszym portalu.

Warto zauważyć, że osoba posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ma rozmaite ulgi i uprawnienia, o których również przeczyta Pani na naszym portalu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas