Likwidacja barier architektonicznych (adaptacja łazienki)
Chciałbym zapytać, czy MOPR ma prawo zablokować mój wniosek na przystosowanie łazienki dla potrzeb ON. W ubiegłym roku podpisałem stosowną umowę, lecz łazienki nie zmodernizowałem z uwagi na wycofanie się wybranego przeze mnie wykonawcy. Fachowiec przeliczył się ze swoimi możliwościami i nie był w stanie dotrzymać dość krótkiego terminu na wykonanie remontu. W efekcie wystąpiłem ponownie w bieżącym roku o dofinansowanie. Powiedziano mi, że skoro „zerwałem umowę”, to ponownie mogą nie zaakceptować mojego wniosku pomimo, iż spełniam w dalszym ciągu warunki. Przed upłynięciem terminu umownego złożyłem stosowne wyjaśnienie, że niedopełnienie warunków umowy z winy wykonawcy musi być odłożone do następnego roku. Mój stan wręcz się pogarsza. Mam stwardnienie rozsiane i nic nie zapowiada, że cokolwiek się polepszy. Będę wdzięczny za podpowiedź, czy MOPR może odstąpić od rozpatrzenia mojego wniosku, oraz jak często mogę ubiegać się o dostosowanie łazienki? Z poważaniem, Ryszard
Szanowny Panie,
Zasady wydatkowania ze środków PFRON generalnie pozostawiono w gestii każdemu powiatowi i to powiat ustala zasady rozdziału środków na likwidację barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych. Dlatego warto zapoznać się szczegółami określonymi w powiatowych aktach prawnych.Oczywiście środki PFRON powinny być rozdzielane sprawiedliwie.
Inną kwestią wartą rozważenia jest analiza prawna przyczyn niedotrzymania przez wykonawcę umowy remontu łazienki i skierowania wobec wykonawcy ewentualnych roszczeń z tytułu niedotrzymania umowy, ale ta kwestia wymaga szczegółowej analizy umowy z wykonawcą. MOPR zawsze powinien przyjąć i rozpatrzyć wniosek. Inna kwestia to jaki charakter będzie miała wydana przez MOPR decyzja (odmowna bądź pozytywna).
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik