Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zwolnienie lekarskie na chore dziecko

23.07.2016
Autor: Beata

Witam, mąż jest na zasiłku opiekuńczym na niepełnosprawnego syna, gdy córka zachorowała na ospę, dostałam od lekarza zwolnienie lekarskie (pracuję). Czy pracodawca wypłaci mi za te dni? Mąż przecież nie pracuje, jest na zasiłku opiekuńczym, córka ma 3 lata.

Szanowna Pani,

Zgodnie z art. 188 kodeksu pracy, pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Zgodnie z art. 32 ust. 1. Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

  1. dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:
    1. nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, o której mowa w art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2013 r. poz. 1457), lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem,
    2. porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki,
    3. pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne;
  2. chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;
  3. innym chorym członkiem rodziny.

Ust. 2. Za członków rodziny, o których mowa w ust. 1 pkt. 3, uważa się małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat – jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.

Ust. 3. Za dzieci w rozumieniu ust. 1 i 2 uważa się dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie.

Biorąc powyższe zasady, może się okazać, że nie otrzyma Pani świadczenia za te trzy dni, jeżeli normalnie ojciec, oprócz opieki nad niepełnosprawnym synem, opiekuje się także córką, choć gdyby sprawa „dotarła do sądu”, mógłby sąd orzec, że w tej wyjątkowej (biorąc pod uwagę, iż ojciec opiekuje się dzieckiem niepełnosprawnym) sytuacji powinna Pani otrzymać świadczenie. Rozważyłbym także powołać się na art. 188 Kodeksu Pracy, aby przynajmniej otrzymać wynagrodzenie za te dwa dni.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas