Rehabilitacja po wypadku
1/ Czy po wypadku komunikacyjnym /stłuczenie mózgu/ przysługuje mi jakaś rehabilitacja neurologiczna i jak to załatwić? 2/ Czy jako emerytowi /63 l./ przysługuje mi zniżka na przejazdy pociągiem? Dziękuję za odpowiedź.
Szanowny Panie,
W myśl obowiązujących przepisów osoba ubezpieczona, jeśli wymaga zabiegów rehabilitacyjnych, może otrzymać skierowanie od lekarza specjalisty. Rehabilitacja lecznicza może się odbywać:
- w warunkach ambulatoryjnych,
- w warunkach domowych,
- w ośrodku lub oddziale dziennym,
- w warunkach stacjonarnych.
Zatem to lekarz prowadzący ustala, czy są wskazania do skierowania pacjenta na rehabilitację oraz w jakim trybie powinna się ona odbyć.
Ulgowy przejazd ze zniżką 37% dwa razy w roku przysługuje emerytom i rencistom oraz ich współmałżonkom, na których pobierane są zasiłki rodzinne, na podstawie zaświadczenia wydanego przez m.in. terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
W celu uzyskania zaświadczenia należy zgłosić się do koła Polskiego Związku Emerytów,Rencistów i Inwalidów (PZERII) z dokumentem tożsamości oraz ZUS-owską legitymacją emeryta i rencisty. Na tej podstawie wystawiane jest zaświadczenie, które jest ważne trzy lata. Upoważnia ono do dwóch przejazdów z ww. zniżką w ciągu roku. Za wydanie zaświadczenia pobierana jest opłata 10 zł.
Wydanie zaświadczenia nie jest równoznaczne z przystąpieniem do PZERII.
W czasie podróży zaświadczenie okazuje się wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem umożliwiającym stwierdzenie tożsamości osoby uprawnionej.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie