Jakie mam prawa pracując z lekkim stopniem?
Witam, od roku pracuję w sadzie niedaleko mojej rodzinnej miejscowości, posiadam grupę o stopniu lekkim, pracuję 8 godzin dziennie, gdzie powinienem 7 godz. Mam jedną przerwę śniadaniową, a najprawdopodobniej powinnem mieć dwie. Mój pracodawca zobowiązał się słownie, że za tą godzinę pracy dłużej będzie mi płacił pieniądze. Płaci kilka złoty za tą godzinę, gdzie normalnemu pracownikowi płaci więcej. W umowie mam wskazania lekarskie dotyczące noszenia ciężkich przedmiotów i wchodzenia na wysokość. Nie stosuje się do nich, nie wiem, co zrobić z tym przykładem. Czy mam jakieś prawa? Trudno mi jest wywnioskować z pism urzędniczych, co mi wolno, a co nie. Jak ten problem rozwiązać? Mam nadzieję, że pomożecie mi w tym przypadku. Z góry dziękuję, Łukasz
Szanowny Panie,
Zgodnie z przepisami Ustawy o rehabilitacji (...), czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, natomiast czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
Zgodnie z art. 16 ustawy ww. norm nie stosuje się:
- do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
- gdy na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
Jeśli ma Pan lekki stopień niepełnosprawności, to zgodnie przepisami czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 tygodniowo, tj. nie ma Pan skróconej normy czasu pracy.
Jeśli pracodawca nie stosuje się do zaleceń wynikających z orzeczenia lekarza medycyny pracy, należy zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie