Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

3 mln Polaków nie zaspokaja ważnych potrzeb życiowych

12.05.2016
Autor: Magdalena Gajda, fot. sxc.hu
mężczyzna pokazuje pustą kieszeń czarnych spodni

3 mln Polaków nie jest w stanie zaspokoić swoich najważniejszych potrzeb życiowych. Tak wynika z badania Eurostatu nad tzw. deprywacją materialną. Na tle innych państw europejskich Polska nie wypada źle. Biedniej od nas żyją m.in. Bułgarzy, Rumuni, Grecy, Włosi i Węgrzy. Co wcale nie znaczy, że jest dobrze.

Mianem deprywacji materialnej Eurostat określa stan ekonomiczny, w którym dana osoba nie może pozwolić sobie na nabycie minimum czterech z dziewięciu dóbr, uważanych przez specjalistów Eurostatu za istotne. Są nimi m.in.: tygodniowe wakacje z dala od domu, spożywanie posiłków mięsnych lub wegetariańskich co drugi dzień, ogrzanie mieszkania zimą, kupno pralki, telewizora, telefonu i auta, opłacenie bieżących rachunków za energię, gaz, czynsz etc. oraz opłacenie nieoczekiwanych wydatków.

Badania nad deprywacją Eurostat prowadzi co rok. W ciągu ostatnich 5 lat najgorsze wyniki odnotowano w 2012 r. Wówczas w skrajnym ubóstwie żył co dziesiąty (9,9 proc.) Europejczyk. W 2015r. w stanie deprywacji żyło 8,2 proc. Europejczyków.

Bogata Północ, ubogie Południe

Jak pokazują badania Eurostatu, Europa jest bardzo nierówna pod względem statusu ekonomicznego społeczeństw poszczególnych państw. Na przykład w Bułgarii w stanie deprywacji żyje ponad 34 proc. osób. Biednie jest także w Rumunii (25 proc. społeczeństwa) i w Grecji (ponad 22 proc.). Dwucyfrowe wyniki, jeśli chodzi o zjawisko deprywacji, zanotowały także Chorwacja (13,5 proc.) i Włochy (11,5 proc.).

Najmniej osób biednych jest z kolei w Holandii (2,5 proc.), Finlandii (2,2 proc.), a poza Unią Europejską – w Islandii (1,6 proc.) i Norwegii (1,3 proc.). Wśród danych za ubiegły rok nie ma wyników ze Szwecji i z Luksemburga, które wcześniej miały bardzo niskie wyniki – odpowiednio: 0,7 proc. i 1,3 proc.

Deprywacja spada, ale...

Widać jednak wyraźnie, że w porównaniu z innymi państwami Europy Polska nie wypada pod względem deprywacji najgorzej. W 2012 r. deprywacji doświadczyło 13,5 proc. mieszkańców naszego kraju, ale w 2015 r. wartość ta spadła do 8,1 proc. Dobrze jednak też nie jest. Według szacunków Eurostatu, obecnie ok. 3 mln Polaków nie jest w stanie zaspokoić swoich ważnych potrzeb życiowych.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2015 r. Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował raport dotyczący ubóstwa ekonomicznego w Polsce w 2014 r. W dokumencie czytamy, że dwa lata temu 2,8 mln Polaków żyło w ubóstwie skrajnym, a zagrożonych ubóstwem było 6,5 mln osób. Danych za 2015 r. dotyczących ubóstwa w Polsce GUS jeszcze nie podał.

Komentarz

  • ZADRWON RZAD POSŁOWIE PiS INWALIDÓW CO MAJA 1 GRUPE INWALIDZTWA?
    inwalida 1 grupy
    19.05.2016, 22:04
    POLSKI RZAD PISu NIEZNAJA KONSTUCJIR.P. DEKRETÓW UNIJNYCH iONZ RAFIKOWAŁ SAKO<OROSKI I TUSK KOLESAMI PO-PSL KIEDY PIS WEZNIE DO UCIWEJ PRACY JAK MINISTER ZDROWIA CIAGNIE DROŻYZNE NAJDROSZE LEKI CALEJ UNKI INSULINA HUMULINA STANIAŁA AZ TAKA SUMERACZYL OBMIZYC MINISTER ZDROWIA JEZELI KTOS NIEPOTRAFI LICZYC NA BRUK TAKIEGO MINISTRA ZDROWIA . BRAK LEKARZY SZKOŁACH JAK KOMUNA NAKAZALA ODPRACOWYWAC STUDIA MEDYCZNE I PRAWNICZE LUB RODZICE NIECH PŁACA NAUKE SUDIA WYJAZD NA ZACHÓD NA SAKSY ZMNIEJSZYC DIETY ZA LOTY NA SESJE , LICZNE NAGRODY ZA BIURA POSELSKIE ,SENATORSKIE TELEFONY OGRANICZYC WSZYSKICH POSŁOW PIERSZEJ KOLEJNOSCI PO-PAL ZMIESZYC DOCHODY 50-70% NIEWIDZA ZE NARÓD GLODUJE KLEPIE BIEDE ZŁOTE CZASY GLODU I NEDZY JEST POLSCE ZA RZADU PiS KACZYNSKI WRAZ ŻONA WALCZYŁ LOS SPOŁECZESTWAA DALI I BRAL POSEDZENIU RZADU SAM BŁY PREZYDET L . KACZYNSKI SMOLENSKA WYPRAWA SKONCZYŁA TRAGICZNIE NIECH IM BEDZIE LEKA ZIEMIAAAAA NIECH SPOCZYWAJA ASPOKOJU ?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas