Rodzicielstwo nie ma barier!
Od niedawna w różnych miastach województwa kujawsko-pomorskiego można zobaczyć wyjątkową wystawę, poświęconą rodzicom z niepełnosprawnościami i ich pełnosprawnym dzieciom. Zobacz zdjęcia 24 szczęśliwych rodzin!
Wystawa jest elementem kampanii społecznej „Rodzicielstwo bez barier”, prowadzonej przez Samorząd Województwa Kujawsko- Pomorskiego, której celem jest uświadomienie społeczeństwu, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami fizycznymi i sensorycznymi są równoprawnymi rodzicami – niepełnosprawność nie ma wpływu na miłość do dziecka i jego wychowanie.
W sesji fotograficznej wzięły udział 24. kujawsko-pomorskie rodziny, w których jeden z rodziców jest z niepełnosprawnością.
Inauguracja kampanii odbyła się 11 kwietnia w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruń. Wystawa dotychczas gościła w 6 miastach regionu w plenerze, średnio ok 10 dni w Bydgoszczy, Grudziądzu, Inowrocławiu, Włocławku, Ciechocinku oraz Toruniu.
Szczerze o rodzicielstwie
Oprócz wystawy na kampanię „Rodzicielstwo bez barier” składają się trzy moduły: spoty, reportaże i warsztaty w tematyce rodziców z niepełnosprawnością.
Spoty z napisami i audiodeskrypcją przedstawiają zarówno matki, jak i ojców, którzy opowiadają o przeżywaniu swojego rodzicielstwa z punktu widzenia osoby z niepełnosprawnością. To szczere i osobiste głosy rodziców, którzy przedstawiają swoje lęki, nadzieje i zmianę swojego życia.
Warsztaty pełne zrozumienia
Samorząd w ramach ogłaszanych konkursów ofert zlecił organizacji pozarządowej realizację m.in. warsztatów aktywizujących zawodowo i społecznie osoby z niepełnosprawnością. Zgodnie z założeniami konkursu adresatami zadań - mają być w szczególności kobiety z niepełnosprawnością - przyszłe matki.
Zadanie jest kontynuacją kampanii społeczno-informacyjnej Rodzicielstwo bez barier, której rezultatem ma być wzrost poziomu świadomości osób niepełnosprawnych o przysługujących im prawach na temat rodzicielstwa, dostępu do porad z dziedziny ginekologii, położnictwa, seksuologii, oraz wzrost aktywności społecznej i zawodowej
W ramach tego zadania Fundacja Jedyna Taka z Ciechocinka otrzymała dofinansowanie m.in. na akademię aktywnego rodzicielstwa, przygotowanie interaktywnej mapy dostosowań, indywidualne poradnictwo eksperckie.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz