Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kto będzie zwolniony z nowej składki audiowizualnej? Będzie mniej uprawnionych?

26.04.2016
Autor: Beata Rędziak, tp, fot. Freeimages.com
Pilot do telewizora

Projekt dużej ustawy medialnej, w tym ustawy o składce audiowizualnej, trafił już do Sejmu. Wynika z niego, że zwolnione z opłaty będą m.in. osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz pobierające świadczenia opiekuńcze. W komentarzach pod naszym artykułem pojawiły się pytania zaniepokojonych osób niesłyszących, dotyczące obowiązku wnoszenia opłaty, z której obecnie są zwolnione.

Kto ma być zwolniony ze składki audiowizualnej?

Projekt ustawy o składce audiowizualnej zwalnia z obowiązku jej opłacania „odbiorcę końcowego, jeżeli w dniu powstania obowiązku zapłaty on lub jego małżonek zameldowany na pobyt stały pod tym samym adresem spełnia co najmniej jeden z następujących warunków:

  1. ukończył 75 lat;
  2. legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  3. jest uprawniony do ryczałtu energetycznego;
  4. jest uprawniony do świadczenia opiekuńczego;
  5. jest uprawniony do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko”.

Jako „świadczenie opiekuńcze” należy tu najprawdopodobniej rozumieć świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekunów lub zasiłek pielęgnacyjny.

Kto obecnie jest zwolniony z abonamentu?

Z funkcjonującego w tej chwili abonamentu radiowo-telewizyjnego zwolnione są następujące osoby z niepełnosprawnością:

  1. zaliczone do I grupy inwalidów lub
  2. z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy lub
  3. z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub
  4. o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym lub,
  5. osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego lub
  6. osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2000 Hz o natężeniu od 80 dB) lub
  7. osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15% lub
  8. osoby otrzymujące zasiłek dla opiekuna określony w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Nowe i stare zasady zwolnienia z opłat za radio i telewizję nie są więc do końca zbieżne. Stąd zaniepokojenie części osób z niepełnosprawnością, w tym m.in. osób niesłyszących.

PZG: pilnujemy sprawy

Sytuację uspokaja jednak Krzysztof Kotyniewicz, sekretarz Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych (PZG).

- Monitorujemy na bieżąco projekt ustawy medialnej pod kątem zwolnień osób głuchych ze składki audiowizualnej – podkreśla. – Na razie nie widzimy dużych zagrożeń, gdyż do zwolnienia uprawnione są osoby pobierające zasiłek pielęgnacyjny, a większość osób głuchych pobiera go.

Trzeba pamiętać, że sama głuchota nie daje uprawnień do orzeczenia znacznego stopnia niepełnosprawności. Osoby te otrzymują orzeczenia o stopniu umiarkowanym, a w orzecznictwie ZUS otrzymują wręcz najczęściej orzeczenia o częściowej niezdolności do pracy (czyli stopień lekki w orzecznictwie „powiatowym”). Zasiłek pielęgnacyjny pobiera osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, powyżej 16 roku życia, jeśli niepełnosprawność powstała do ukończenia 21 roku życia.

- Nie znamy skali, ile osób głuchych nie pobiera zasiłku pielęgnacyjnego, ale będziemy to badać. Jeśli okaże się, że jest to znaczna grupa, na pewno będziemy interweniowali w Sejmie – zaznacza Krzysztof Kotyniewicz.

Na stronie PZG umieszczono wypowiedź w języku migowym prezes Związku Kajetany Maciejskiej-Roczan na temat osób niesłyszących w kontekście ustawy medialnej i głuchych.

PZG wystosował także w tej sprawie pismo do senatorów, z prośbą o zachowanie uwagi w kwestii osób niesłyszących przy pracach nad nową ustawą.

Obawiają się także inni

Wątpliwości mają jednak nie tylko osoby niesłyszące.

Projekt ustawy nie precyzuje np. jakie orzeczenia o stopniu znacznym niepełnosprawności będą uprawniały do niepłacenia składki za media – czy tylko te z orzecznictwa „powiatowego”, czy także te wydane przez ZUS i KRUS (I grupa).

Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czekamy na odpowiedź. Będziemy informować o pracach nad projektem na bieżąco.

Zmiany w opłatach za media mają wejść w życie od początku 2017 r. Projekt ustawy przewiduje opłatę miesięczną w wysokości 15 zł na gospodarstwo domowe.

Komentarz

  • oplaty 2
    polak maly
    27.04.2016, 19:40
    jesli chca by ludzie placili niech zrobia .np. dekodery .kto nie oplaci nie oglada .bardzo proste do zrealizowania ,cos jak np. polsat cyfrowy,a nie na sile uszczesliwiali ludzi .to jest zgodne z ustawa wyludzanie od nas pieniedzy ,niedlugo kaza nam placic za oddychanie,tez moga taka ustawe wymyslic

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas