Niepełnosprawność syna a zapis w orzeczeniu
Czy poniższy opis jest zgodny z komisją lekarską, dotyczącą pkt 7 orzeczenia: NIE o konieczności stałej lub długotrwałej opieki? Mój syn w wieku 15 m-cy miał usuniętą zaćmę oka lewego i wszczepiono soczewkę wewnątrzgałkową. Ma jaskrę wtórną w oku lewym. Prawe oko ma zdrowe. Prawe oko musi mieć zaklejone na min. 6 godzin. Syn ma także zaburzenia napięcia mięśniowego, zaburzenia rozwoju mowy, stopy płasko-koślawe. Jeździmy na rehabilitację do Ośrodka Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci (120 wizyt). Syn ma także wizyty u logopedy. W poprzednim orzeczeniu pkt 7 był na TAK, a w aktualnym pkt 7 jest na NIE.
Szanowna Pani,
W myśl przepisów, podstawą uznania dziecka za osobę niepełnosprawną jest ustalenie, że:
- ma naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną;
- przewidywany okres trwania upośledzenia stanu zdrowia przekracza 12 miesięcy;
- wymaga zapewnienia całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu.
Wszystkie wymienione przesłanki muszą wystąpić łącznie.
W przepisach nie ma sformułowanego wprost katalogu schorzeń, które uprawniają do wydania orzeczenia czy poszczególnych wskazań, dlatego nie możemy odpowiedzieć, czy brak zapisu o konieczności stałej lub długotrwałej opieki jest właściwy, czy też nie.
Natomiast jeśli ma Pani zastrzeżenia do któregokolwiek z zapisów w orzeczeniu, to w ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia należy złożyć odwołanie do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał orzeczenie. Powiatowy zespół przesyła takie odwołanie wraz z aktami sprawy w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie