Jak wyznaczyć „kopertę”?
Po wejściu w życie przepisów dotyczących wydawania kart parkingowych na miejsca dla pojazdów osób z niepełnosprawnością, tzw. koperty, zrobiło się (według szacunków) nawet trzykrotnie luźniej. Ponadto zgodnie z przepisami pojawiły się nowe miejsca parkingowe. Jak się jednak okazuje, wciąż na wielu parkingach brakuje takich miejsc. W jaki sposób ubiegać się o wyznaczenie stanowiska postojowego dla pojazdu osoby z niepełnosprawnością?
Na początek garść faktów – najbardziej aktualna ustawa o drogach publicznych wyraźnie wskazuje minimalne liczby stanowisk postojowych (np. tzw. kopert) dla osób z niepełnosprawnością.
Organ zarządzający ruchem na drogach, wyznaczając na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub w strefach ruchu miejsca przeznaczone na postój pojazdów, zobowiązany jest do wyznaczenia stanowisk postojowych dla osób z niepełnosprawnością w liczbie nie mniejszej niż:
- 1 stanowisko – jeżeli liczba stanowisk wynosi 6–15,
- 2 stanowiska – jeżeli liczba stanowisk wynosi 16–40,
- 3 stanowiska – jeżeli liczba stanowisk wynosi 41–100,
- 4% ogólnej liczby stanowisk, jeżeli ogólna liczba stanowisk wynosi więcej niż 100.
Co jednak robić, gdy w okolicy brakuje stanowisk postojowych dla aut osób z niepełnosprawnością? Przedstawiamy krok po kroku, jak zdobyć miejsce parkingowe dla pojazdu osoby z niepełnosprawnością.
Krok pierwszy
Znalezienie odpowiedniego miejsca, które chce się uczynić miejscem parkingowym dla osoby z niepełnosprawnością.
Takie miejsce parkingowe musi spełniać przewidziane ustawą wymogi, czyli mieć wymiary: 3,6 m szerokości i 5 m długości. W przypadku usytuowania wzdłuż jezdni – szerokość min. 3,6 m i długość min. 6 m, z możliwością jej ograniczenia do 2,3 m w przypadku zapewnienia korzystania z przylegającego dojścia lub ciągu „pieszo-jezdnego”.
Jeśli znajdzie się odpowiednie miejsce, można rozpocząć staranie o wyznaczenie „koperty: dla pojazdu osoby z niepełnosprawnością.
Krok drugi
Należy dowiedzieć się, kto zarządza ruchem na drodze, przy której znajduje się wybrane miejsce na „kopertę”.
Można to zrobić:
- telefonicznie, dzwoniąc do Urzędu Dzielnicy, Gminy lub Zarządu Dróg Miejskich,
- drogą mailową
- osobiście udać się do powyższych instytucji.
Trzeba precyzyjnie określić, w którym miejscu według własnej oceny istnieje potrzeba wyznaczenia stanowiska postojowego przeznaczonego dla osoby z niepełnosprawnością – tylko wtedy otrzyma się dokładną odpowiedź na pytanie, kto zarządza ruchem na danej drodze. To najważniejsza informacja, ponieważ w zależności od kategorii drogi w danej lokalizacji ruchem może zarządzać inna jednostka. W przypadku dróg w dużych miastach na prawach powiatu może być to prezydent miasta. Starosta zarządza ruchem na drogach gminnych i powiatowych, a marszałek województwa na drogach wojewódzkich. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (w tym wypadku będą to jej lokalne oddziały) zarządza ruchem na drogach krajowych. Natomiast drogi wewnętrzne mogą podlegać zarządcy tej drogi lub terenu, zarządowi osiedla,wspólnocie mieszkaniowej spółdzielni mieszkaniowej lub gminie.
Zadając pytanie: do kogo się zwrócić w sprawie stworzenia „koperty”, trzeba otrzymać precyzyjną odpowiedź. Tylko wtedy można przejść do ostatniego punktu przewodnika.
Krok trzeci
Należy sporządzić wniosek zawierający informacje na temat lokalizacji wybranego miejsca parkingowego, wraz z uzasadnieniem takiej potrzeby. Do złożenia wniosku nie jest wymagana karta parkingowa, ale jej kopia dołączona do wniosku może stanowić dodatkowe uzasadnienie. Oryginał złożonego pisma zostaje w urzędzie, a kopię należy zachować jako dowód złożenia. Powinny się na niej znaleźć pieczątka urzędu i data złożenia. Sprawą wówczas zajmuje się wyznaczony przez urząd specjalista – najczęściej inżynier ruchu.
W większości przypadków opisana procedura jest wystarczająca, by wyznaczyć miejsce parkingowe dla pojazdu osoby z niepełnosprawnością. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie wszystkie wnioski zostają rozpatrzone pozytywnie. Z odmową wnioskodawca może się spotkać np. wówczas, gdy wskazana lokalizacja miejsca parkingowego mogłaby zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego lub ruch ten utrudniać. W każdym przypadku jednak sprawa jest rozpatrywana indywidualnie i jeżeli wyznaczenie stanowiska postojowego (np. tzw. koperty) jest w danym miejscu możliwe, to nie powinno spotkać się z odmową.
Dodatkowe informacje
W przypadku miejsc postojowych dla pojazdów osób z niepełnosprawnością, wyznaczanych poza drogami publicznymi, np. wewnątrz osiedla, decyzję o ich utworzeniu podejmuje zarządca terenu lub jego właściciel. W związku z powyższym, osoba z niepełnosprawnością posiadająca kartę parkingową, ubiegająca się o wyznaczenie „kopert”, może wystąpić ze stosownym wnioskiem do właściciela danego terenu, np. do wspólnoty mieszkaniowej. To do wspólnoty (bądź władz spółdzielni mieszkaniowej) będzie należeć decyzja o utworzeniu nowych miejsc postojowych dla pojazdów osób z niepełnosprawnością, stosownie do złożonych wniosków i potrzeb.
W razie niepowodzenia starań o utworzenie tzw. koperty – można na drodze sądowej dochodzić od wspólnoty wydzielenia miejsca parkingowego. Przepisy stanowią jasno, że miejsca parkingowe powinny być tworzone w liczbie dostosowanej do potrzeb społecznych. Potrzebę zaparkowania samochodu mają też osoby odwiedzające.
Koniecznie trzeba podkreślić, że wszelkie koszty, a także obowiązek prawidłowego oznaczenia np. tzw. koperty, spoczywa na zarządzie drogi, jeżeli jest to droga krajowa, wojewódzka, powiatowa czy też gminna, lub na podmiocie zarządzającym drogą, właścicielu terenu, jeżeli jest to droga znajdująca się wewnątrz osiedla, na terenie spółdzielni albo wspólnoty mieszkaniowej.
Tworzenie nowych miejsc parkingowych nie jest procedurą skomplikowaną – wystarczy mieć kartę parkingową, znaleźć miejsce do wyznaczenia tzw. koperty i zwrócić się do odpowiedniej instytucji. Prawo jest po stronie osoby z niepełnosprawnością i jeżeli potrzeba wyznaczenia specjalnego miejsca parkingowego jest zasadna, nie powinno być z tym problemu.
Polecamy
Co nowego
- Ze wsparciem samej Ewy Pajor. Polki otworzą pierwsze w historii MŚ w ampfutbolu!
- Jesień pod znakiem profilaktyki
- Głos nauczycielski: MEN planuje zmianę sposobu finansowania uczniów z niepełnosprawnościami
- „Ubezwłasnowolnienie i DPS to byłaby dla mnie masakra”
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą