Trwa odliczanie do Igrzysk Olimpiad Specjalnych
Pozostał zaledwie tydzień do rozpoczęcia IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Zakopane-Białystok 2016. Igrzyska będą największym wydarzeniem w sportach zimowych dla polskich zawodników z niepełnosprawnością intelektualną w 2016 roku. Igrzyska zainauguruje Ceremonia Otwarcia, która rozpocznie się 9 marca o godz. 19 pod Wielką Krokwią w Zakopanem.
IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych rozpoczną się 9 marca w Zakopanem, a zakończą 20 marca w Białymstoku. Weźmie w nich udział łącznie blisko 450 zawodników, reprezentujących wszystkie oddziały regionalne Olimpiad Specjalnych w Polsce. Zawodników podczas rywalizacji wspierać będzie blisko 300 trenerów, sędziów i wolontariuszy.
Ogień Nadziei
- Nie ma lepszego miejsca na inaugurację Ogólnopolskich Igrzysk niż zimowa stolica Polski. To wspaniałe, że już w najbliższą środę wszyscy spotkamy się pod Wielką Krokwią, by świętować zapalenie Znicza Olimpiad Specjalnych i rozpoczęcie prawdziwej rywalizacji sportowej – powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
Ceremonia Otwarcia Igrzysk będzie wielkim świętem nie tylko dla zawodników, trenerów i kibiców Olimpiad Specjalnych, ale także dla turystów i mieszkańców Zakopanego. Ceremonię pod Wielką Krokwią uświetnią występy znakomitej wokalistki, Ambasadorki Olimpiad Specjalnych Polska, Eweliny Lisowskiej oraz zespołu Future Folk z charyzmatycznym liderem, Stanisławem Karpielem-Bułecką.
Cała uroczystość odbędzie się w zgodzie z ceremoniałem olimpijskim. Zgromadzeni kibice będą świadkami przemarszu ekip z 14 Oddziałów Regionalnych Olimpiad Specjalnych Polska. Wcześniej przez Zakopane przebiegnie sztafeta Strzegących Prawa niosąca Ogień Nadziei, od którego w kulminacyjnym momencie ceremonii zapalony zostanie Znicz. Sztafetę tworzyć będą zawodnicy Olimpiad Specjalnych oraz polscy policjanci z organizacji Bieg Strzegących Prawa na Rzecz Olimpiad Specjalnych.
Zmagania sportowców w Zakopanem będą rozgrywane 10 i 11 marca w stacji narciarskiej Suche koło Poronina - narciarstwo alpejskie - oraz na terenie Centralnego Ośrodka Sportu pod Wielką Krokwią - biegi narciarskie i biegi na rakietach śnieżnych.
Plenerowa wystawa
17 marca rozpocznie się drugi etap Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. W Białymstoku rywalizować będą łyżwiarze szybcy oraz hokeiści halowi. Ceremonia zamknięcia Igrzysk odbędzie się 20 marca. Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Białystok 2016 są najważniejszym etapem rywalizacji o nominacje na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które w 2017 roku zostaną rozegrane w Austrii. To właśnie z medalistów Igrzysk w Zakopanem i Białymstoku składać się będzie kadra Olimpiad Specjalnych Polska na najbliższe Światowe Igrzyska.
W Zakopanem coraz bardziej widać, że zbliżają się Igrzyska – od 14 lutego w Parku Miejskim im. Józefa Piłsudskiego można oglądać plenerową wystawę zdjęć, poświęconych Olimpiadom Specjalnym.
- Zdjęcia, które do 20 marca można oglądać w Parku Miejskim w Zakopanem jednoznacznie pokazują, że sportowcy Olimpiad Specjalnych wkładają w zawody i treningi równie wiele wysiłku i poświęcenia, jak profesjonalni sportowcy – powiedział Grzegorz Kurkowski, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Zakopane 2016. – Zawsze walczą o zwycięstwo i robią to nie dla nagród, czy medali, ale dla samej radości z wygranej i przełamania własnych słabości. To jest właśnie duch prawdziwego sportu, który sportowcom Olimpiad Specjalnych jest szczególnie bliski.
Wystawa została przygotowana dzięki wsparciu Wojewody Świętokrzyskiego oraz we współpracy z Urzędem Miasta Zakopane. Urząd Miasta jest także współorganizatorem Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych.
5 milionów sportowców
Igrzyska w Zakopanem wspierają też wyjątkowi Ambasadorzy, legendy polskich sportów zimowych: Małgorzata Tlałka-Długosz, trenerka, narciarka, alpejka, wraz z siostrą bliźniaczką czołowe zawodniczki świata lat osiemdziesiątych, mistrzyni Polski i Francji; Józef Łuszczek - pierwszy Polak, który został mistrzem świata w biegach narciarskich, w ciągu swojej kariery 36 razy zdobył mistrzostwo Polski; Zofia Kiełpińska - polska biathlonistka oraz biegaczka narciarska, medalistka mistrzostw świata i zimowej uniwersjady; Erwina Ryś-Ferens - polska panczenistka, medalistka mistrzostw Europy i świata.
Olimpiady Specjalne są światowym ruchem sportowym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych.
Olimpiady Specjalne Polska są także objęte patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz