Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie a skolioza

29.02.2016
Autor: ktos

Czy skolioza 2., 3. stopnia to nie jest niepełnosprawność? A ból z tym związany? Nikogo nie obchodzi, cierpienie w samotności. Miałam wiele lat umiarkowany st. niepeł., a dziś na komisji pzdsoon powiedziano mi, że skolioza to nie niepełnosprawność, mój żal, że nikt nie rozumie mnie, jest ogromny, pracowałam w biurze i tam mnie też bolały plecy. A teraz jaki pracodawca mnie przyjmie, jak w tej pracy segregatory były dla mnie wyzwaniem!!! I jakim prawem neurolog jest na komisji u osoby chorej na kręgosłup?

Szanowna Pani,

W obowiązującym systemie orzekania o niepełnosprawności nie ma sformułowanego katalogu schorzeń i odpowiadających im stopni niepełnosprawności. Zgodnie z przepisami Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy. Oznacza to, że nie zawsze posiadanie określonej dysfunkcji będzie równoznaczne z uzyskaniem statusu osoby niepełnosprawnej, np. osoba nosząca okulary z powodu niewielkiej krótkowzroczności prawdopodobnie nie zostanie uznana za osobę niepełnosprawną.

Dlatego na Pani pytanie o to, czy skolioza jest przyczyną niepełnosprawności, nie możemy odpowiedzieć. Wystąpienie tylko jednego z elementów np. naruszenia sprawności organizmu (potocznie utożsamianego z chorobą) nie musi zatem oznaczać, że mamy do czynienia z niepełnosprawnością. Natomiast intensywność tego czynnika nie wpływa bezpośrednio na ustaloną niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności, jeżeli w następstwie jego występowania nie dochodzi do istotnych ograniczeń w sferze społecznej lub zawodowej.

W opisanej sytuacji proponujemy skorzystanie z przysługującego uprawnienia, tj. złożenia w ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia o niepełnosprawności odwołania do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał orzeczenie.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas