Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zwrot kosztów dojazdów na rehabilitację i na leczenie, łazienka bez barier

25.05.2016
Autor: Wanda

Mama walczy od 35 lat z rakiem – piersi, macica, węzły chłonne, płuca, oskrzela, doszły złamania, obrzęki limfatyczne, niedowład ręki, ale walczy, jednak z toaletą są ogromne trudności. Jak sprawnie uzyskać pomoc i finanse na nową łazienkę, mama nigdy o nic nie prosiła, ale teraz jest jej bardzo ciężko. I te dojazdy, a jest ich mnóstwo, szczególnie w tych ostatnich 4 latach. Czy możemy liczyć na zwrot kosztów? Wożę mamę jej samochodem. Proszę o pomoc

Szanowna Pani,

W swoim pytaniu poruszyła Pani dwie kwestie. Pierwsza dotyczy zwrotu kosztów dojazdów na rehabilitację i leczenie, druga pomocy finansowej w dostosowaniu łazienki do potrzeb Pani Mamy.

Ze środków finansowych PFRON mogą być dofinansowane zadania, mające na celu likwidację barier architektonicznych, a dzięki temu osiągnięcie przy aktywnym uczestnictwie osób niepełnosprawnych możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej. Przez bariery architektoniczne należy rozumieć wszelkie utrudnienia występujące w budynku i jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym.

Osoby posiadające orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności mają możliwość starania się o częściowy zwrot kosztów przystosowania np. łazienki do swoich potrzeb. Zwrot dokonywany jest w ramach likwidacji barier architektonicznych, uregulowanych między innymi przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wnioski o dofinansowanie składa się pisemnie w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie.

W tych placówkach można uzyskać wyczerpujące informacje na temat np. możliwości otrzymania dofinansowania do dostosowania łazienki osoby niepełnosprawnej, ponieważ wskazane powyżej rozporządzenie określa zasady udzielanej pomocy, jednak szczegółowe warunki ustalane są w konkretnych powiatach. Co do zasady nie będzie możliwe uzyskanie dofinansowania do remontu całej łazienki, a jedynie do tych elementów, które ułatwią funkcjonowanie osobie niepełnosprawnej.

Więcej informacji o likwidacji barier architektonicznych znajdzie Pani np. na naszym portalu.

Jednocześnie, przy spełnieniu pewnych warunków, jest możliwość skorzystania z tzw. ulgi rehabilitacyjnej, na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatki na wskazane przez Panią cele można uwzględnić w rozliczeniu podatkowym rocznym.

Co do szczegółowych możliwości skorzystania z takiej ulgi, w Pani konkretnym przypadku należałoby się udać do właściwego urzędu skarbowego, gdzie zostanie Pani szczegółowo poinformowana o możliwości skorzystania z niej. Jednocześnie proponuję także przy najbliższej wizycie u lekarza POZ lub w miejscu wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych zapytać o możliwość ewentualnego skorzystania w przypadku Pani mamy z nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego transportu sanitarnego, w zakresie dowożenia na zabiegi rehabilitacyjne i lecznicze.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas