Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Licealista ulepszył technologię hodowli sztucznych organów

22.02.2016
Autor: PAP, fot. sxc.hu
Rentgen płuc

Technologię hodowli sztucznych organów udoskonalił licealista Maciej Mańka, uczeń Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie w woj. śląskim. Może ona pomóc m.in. w badaniach wpływu leków na ludzki organizm.

Swoje osiągnięcie Mańka zaprezentował podczas trwającego w dn. 18-19 lutego w Katowicach kongresu "Investing in Medical Innovations".

Opiera się ono na badaniach przeprowadzonych w Harvardzie w 2010 r.

- To były badania na temat tego, czy można stworzyć przy użyciu pewnego polimeru model, który - jeśli wyhodujemy na nim komórki płucne i poddamy je takim siłom, jakie są rzeczywiście obecne w ludzkim płucu, w faktycznym pęcherzyku płucnym - zaczną zachowywać się tak, jakby zachowywały się w ludzkim płucu. Udowodniono, że to był pierwszy w historii moment, kiedy stworzono całkowicie sztucznie zaprojektowany i sztucznie funkcjonujący, stworzony przy użyciu sztucznych warunków ludzki organ – powiedział Maciej Mańka podczas kongresu.

Dostosowanie technologii do potrzeb

- Wymyśliłem, w jaki sposób możemy dojść do produkcji chipu, czyli urządzenia, w którym są hodowane komórki, w jaki sposób możemy to zrobić taniej i w sposób bardziej przystępny, aby technologia była szerzej i łatwiej dostępna. Moja technologia omija potrzebę bardzo wyrafinowanych drukarek 3D i jest nawet bardziej odpowiednia do tego, co chcemy rzeczywiście uzyskać - dodał.

Jak zaznaczył licealista, technologia pozwala relatywnie niskim kosztem otrzymać ludzki organ, na którym można prowadzić badania.

- Możemy zobaczyć, jak nanoskopijne bakterie, wirusy czy leki będą działały na ten organ i odpowiedź, którą dostaniemy, będzie identyczna, jak ta, którą dostalibyśmy prowadząc badania na ludziach, bo to są struktury na poziomie organicznym – wyjaśnił Maciej Mańka.

Inspiracją do zajęcia się tematem była dla Macieja 1,5 roku temu lektura artykułu w "Świecie Nauki". W tym roku czeka go matura, potem planuje studia na kierunku biomedycznym.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas