Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zwrot nadpłaty podatku

10.02.2015
Autor: redakcja, fot. Marta Kuśmierz
Źródło: podatnik.info
Ręce liczące stuzłotowe banknoty

Trwa okres rozliczeń podatkowych. Jednym z niewielu pozytywnych aspektów rozliczania PIT jest to, że czasami zdarza się otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.

Najczęściej nadpłata wystąpi wtedy, gdy podatnik w rozliczeniu PIT korzysta z ulg podatkowych, a w ciągu roku jego zakład pracy odprowadzał regularnie zaliczki na jego podatek. Zazwyczaj suma zaliczek na podatek jest więc wyższa niż ostateczny podatek po odliczeniach i występuje nadpłata.

Wedle obowiązujących przepisów fiskus ma czas na zwrot nadpłaconego podatku 3 miesiące od dnia złożenia przez nas rocznego zeznania podatkowego lub naniesienia ostatnich poprawek na wcześniej zgłoszony.

Kiedy nadpłata może przepaść

Należy jednak pamiętać, że jeśli w ubiegłych latach nadpłaty były przekazywane na rachunek bankowy, który już jest nieaktualny, to wówczas należy bezzwłocznie zawiadomić o tym urząd skarbowy. Inaczej można narazić się nie tylko na ryzyko utraty przysługujących pieniędzy, ale także na możliwość poniesienia sankcji karno-skarbowych.

Zwrot podatku nie będzie możliwy, jeżeli podatnik posiada nieuregulowane należności finansowe względem urzędu skarbowego. Wówczas na ich pokrycie fiskus może przeznaczyć całość lub część nadpłaty w zależności od wysokości zobowiązania podatkowego. Zgodnie z przepisami nadpłata może również być zaliczona na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych.

Dodatkowo nadpłaty, których wysokość nie przekracza wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (od 2014 r. 11,60 zł – przyp. red.), podlegają z urzędu zaliczeniu na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, jeżeli aktualnie podatnik nie posiada zaległości podatkowych. Jednak na wniosek podatnika, kwota nadpłaty zostanie mu zwrócona.

Należy pamiętać, że skarbówka może również nie wypłacić nadpłaty podatku w wyniku zajęcia wierzytelności dokonanego przez komornika, którego celem jest spłata długów podatnika, np. wobec banków, dostawców energii czy operatorów telekomunikacyjnych.

Istnieje też możliwość złożenia wniosku w urzędzie skarbowym o zaliczenie części lub całości nadpłaty na pokrycie przewidywanych przez nas należności wobec fiskusa w przyszłości.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas