Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Oszczędzajmy prąd!

28.04.2015
Autor: Mateusz Różański, fot. sxc.hu
żarówka

Przeciętna czteroosobowa rodzina w Polsce zużywa rocznie około 4500 kWh (kilowatogodzin), podczas gdy uśredniona cena jednej kWh to około 50 groszy. Oznacza to, że co roku gospodarstwo domowe, złożone z rodziców i dwójki dzieci, potrafi wydać na prąd ponad 2000 zł rocznie. Warto więc sprawdzić, jak te wydatki zmniejszyć.

Ładowarki

Laptopy, tablety i oczywiście telefony komórkowe wymagają regularnego ładowania. Wiele osób załatwia to w ten sposób, że zostawia urządzenia podłączone do ładowarki na noc. Jest to oczywiście błąd. Ładowarka, nawet jeśli bateria w naszym smartfonie jest już naładowana, dalej pobiera prąd. Dzienne w ten sposób możemy zużyć nawet 0,01 kWh. Jeśli pomnożymy to przez liczbę dni w roku i urządzeń w domu, daje to już całkiem spore zużycie. Dlatego też warto pilnować tego, by korzystać z ładowarek tylko wtedy, gdy tego potrzebujemy. Należy też pamiętać o tym, by nie zostawiać w kontaktach nieużywanych ładowarek, gdyż może to się skończyć nawet pożarem.

Lodówka

By oszczędzić na korzystaniu z lodówki, warto zwrócić uwagę na jej umiejscowienie. Jeśli umieścimy ją w przy grzejniku lub piekarniku, zużycie prądu się zwiększy. Podobnie jest, jeśli wkładamy do lodówki gorące potrawy. Lepiej jest poczekać, aż same ostygną do temperatury pokojowej. Druga sprawa, to wymiana powietrza z tyłu urządzenia, jeśli ją zablokujemy, automatycznie będzie to oznaczało większe zużycie prądu. Wiele prądu tracimy także poprzez otwieranie lodówki na zbyt długi czas. Powoduje to nie tylko zapalenie się żarówki, ale wzrost temperatury wewnątrz urządzenia i dostawanie się do niego wilgotnego powietrza. Optymalna temperatura, którą można ustawić w naszym urządzeniu, to 6 do 8 stopni Celsjusza w lodówce i -18 stopni Celsjusza w zamrażarce.

Czajnik

Zwykły czajnik podczas gotowania litra wody zużywa prąd za ok. 7 groszy. Oznacza to, że jeśli dziennie gotujemy trzy litry wody, to rocznie wydamy na to nawet 76 zł. By zmniejszyć tę kwotę, warto posłużyć się kilkoma sprawdzonymi sposobami. Po pierwsze, warto przed nalaniem wody do czajnika ustalić, ile jej naprawdę potrzebujemy. Nie ma sensu gotować dwóch litrów do jednej filiżanki herbaty. Warto też zainwestować w nowocześniejszy i bardziej energooszczędny czajnik – taka inwestycja dość szybko może się nam zwrócić. Na zwiększenie zużycia prądu wpływa ma także kamień. Dlatego warto zadbać, poprzez choćby używanie odpowiednich filtrów, o to , by nie odkładał się on wewnątrz czajnika.

Oświetlenie

Warto przestawić się na energooszczędne świetlówki. Tradycyjne żarówki zużywają 10, a nawet 15 razy więcej prądu niż energooszczędne świetlówki. Również ich czas działania jest krótszy i wynosi ok. 1000 godzin, a najlepsze świetlówki mogą świecić nawet 15000 godzin. Poza przestawieniem się na świetlówki warto zadbać o to, by jak najrzadziej korzystać z oświetlenia elektrycznego, a jak najwięcej ze słonecznego. Dobrym sposobem jest pomalowanie ścian na biało i używanie jasnych, prześwitujących firanek.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas