Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lokata – tak czy nie?

17.05.2015
Autor: rozm. Mateusz Różański, fot. Marta Kuśmierz
wrzucanie złotówki do świnki-skarbonki

Coraz popularniejszą formą oszczędzania w banku stają się różnego rodzaju lokaty. Pozwalają ona ratować pieniądze przed zgubnym wpływem inflacji, jak również pomnażać oszczędności. W skrócie polega to na oddaniu do dyspozycji banku określonej kwoty na ustalony czas. W zamian za możliwość obrotu pieniędzmi, bank wypłaca klientowi odsetki. O to, czy i kiedy warto brać lokatę, zapytaliśmy ekspertkę od zarządzania domowym budżetem, Annę Ostaszkiewicz.

Mateusz Różański: W jakich sytuacjach opłaca się zakładać lokatę?

Anna Ostaszkiewicz: Jeśli dysponujemy wolnymi środkami (odłożoną kwotą), którą możemy na jakiś czas „zamrozić”, to wtedy warto pomyśleć o założeniu lokaty. Jeśli natomiast chcemy mieć dostęp do swoich oszczędności w dowolnym momencie, to lepszą opcją będzie konto oszczędnościowe, które daje większą swobodą w dostępie do pieniędzy, przy porównywalnym oprocentowaniu. Można na nie regularnie wpłacać nawet niewielkie kwoty.

Czym więc kierować się przy wyborze lokaty? Jaką lokatę wybrać, gdy jest się osobą z niskimi bądź nieregularnymi dochodami?

Jeśli mamy nieregularne dochody, to lepiej wybrać konto oszczędnościowe, można na nie zarówno wpłacać, jak i wypłacać z niego środki w dowolnym momencie, bez utraty odsetek. Należy jedynie sprawdzić, ile kosztuje przelew pieniędzy z konta oszczędnościowego. W zależności od banku, najczęściej pierwszy jest bezpłatny.

Jaka lokata jest najlepsza, gdy myślimy o inwestowaniu na przyszłość?

Porównując lokaty, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na oprocentowanie, podawane w skali rocznej, bo od tego zależy, jak wysokie odsetki otrzymamy po zakończeniu lokaty. Drugie kryterium to czas, na który powierzamy bankowi swoje środki, np. 1 miesiąc, 3 miesiące czy rok, w zależności od tego, na jak długo możemy „zamrozić” pieniądze. Oczywiście, im dłuższy czas, tym wyższe oprocentowanie. A trzecie – kapitalizacja, czyli jak często (miesięcznie, kwartalnie, rocznie) dopisywane są odsetki do naszego kapitału. Im częstsza kapitalizacja, tym większe osiągniemy zyski. Przy większych kwotach możemy indywidualnie negocjować z bankiem wysokość oprocentowania.

Opłaca się mieć lokatę w tym samym banku, co konto osobiste?

Niekoniecznie musimy mieć lokatę w tym samym banku, obecnie łatwo założyć lokatę przez internet i przelać na nią środki z banku, w którym mamy konto. Wybierzmy po prostu lokatę, która przyniesie nam największy zysk. Porównajmy więc warunki w różnych bankach.

Jak przenieść pieniądze z jednej lokaty na drugą?

Generalnie dopiero po zakończeniu jednej lokaty możemy ją „przenieść” do innego banku (czyli założyć nową, gdzie uzyskamy lepsze warunki), bo w przypadku wcześniejszego zerwania lokaty – utracimy odsetki. Chyba że udałoby się uzyskać na tyle dobre oprocentowanie, że opłacalne będzie zamknięcie obecnej lokaty. Wszystko zależy od tego, na jaki czas zawarta została lokata i jak częsta jest kapitalizacja, czy odsetki otrzymujemy na bieżąco, czy dopiero po zamknięciu lokaty. Warto to policzyć.


Po więcej dobrych rad na temat finansów i zarządzania domowym budżetem zapraszamy na profil na Facebooku: Anna Ostaszkiewicz – O Finansach Domowych

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas