Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wjechał, mimo zakazu ruchu. Dostał grzywnę. Sąd Najwyższy uniewinnił

17.02.2016
Autor: Beata Rędziak, fot. Nina-marta (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Znak drogowy zakazu ruchu

Sąd Najwyższy uwzględnił prośbę Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) o uchylenie wyroku dwóch sądów niższej instancji w sprawie osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności posiadającej kartę parkingową, na którą nałożono grzywnę za niedostosowanie się do znaku zakazu ruchu w obu kierunkach z tabliczką „Dotyczy również osób posiadających karty parkingowe”.

Sąd Rejonowy nałożył na kierowcę z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, posiadającego kartą parkingową, grzywnę w wysokości 150 zł. Sąd uznał go za winnego, gdyż jako kierowca nie dostosował się do znaku B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach”, opatrzonego tabliczką „Dotyczy również osób posiadających karty parkingowe”.

RPO nie zgodził się z argumentem sądu, który uznał osobę z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności za zupełnie zdrową oraz przyjął, że w jej kartę parkingową wpisane były numery rejestracyjne auta. Według Rzecznika, nie można było również przyjąć, że znak zakazu ruchu z tablicą „dotyczy również osób posiadających karty parkingowe” odnosił się do osoby niepełnosprawnej. Sąd nie dokonał koniecznego rozróżnienia na osoby w pełni sprawne posiadające karty parkingowe i osoby korzystające z kart parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Sąd odwoławczy uznał także argumenty sądu I instancji.

Sąd Najwyższy uchylił wyrok

„Przyjęta przez sądy orzekające w niniejszej sprawie błędna interpretacja przepisów dotyczących praw osób niepełnosprawnych powoduje utrudnienia dla poruszania się przez osoby niepełnosprawne, w szczególności w kontekście regulacji Karty Praw Osób Niepełnosprawnych – komentuje na stronie Rzecznika Izabela E. Kikolska, główny specjalista w Zespole Prawa Karnego RPO. – Sąd Najwyższy (SN) przyznał rację RPO, że Sąd Odwoławczy w niniejszej sprawie, w ślad za sądem I instancji, gołosłownie stwierdził, że „obwiniony nie może być uznany za osobę niepełnosprawną”. Tymczasem obwiniony przedłożył orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i decyzję starosty o wydaniu mu karty parkingowej z bezterminową datą ważności. Nie wskazano żadnej podstawy prawnej twierdzenia, że karta parkingowa osoby niepełnosprawnej powinna posiadać numery rejestracyjne konkretnego pojazdu. W ocenie SN trudno dociec, czy źródłem tego błędu była wadliwa interpretacja przepisów, czy ślepe zawierzenie stwierdzeniu biegłego”.

Sąd Najwyższy zgodził się z argumentami RPO i 26 stycznia br. uchylił wcześniej wydany wyrok w tej sprawie.

Komentarz

  • Osoba niepełnosprawna z kartą parkingową dla osoby niepełnosprawnej ma prawo nie stosować się do tego jak innych znaków.
    Marek
    18.02.2016, 18:47
    Niestosowanie się do wybranych znaków drogowych (Dz. U. z 1997 r., Nr 98, poz. 602 z późn. zm.; art. 8) Osoby niepełnosprawne kierujące pojazdem (oczywiście posiadające do tego uprawnienia) lub kierowca przewożący osoby niepełnosprawne mające trudności w poruszaniu się, mogą nie stosować się do następujących znaków - pod warunkiem zachowania ostrożności (Dz. U. z 1999 r., Nr 58, poz. 622; §33.2 ): "zakaz ruchu w obu kierunkach" (B-1), "zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych" (B-3), "zakaz wjazdu autobusów" (B-3a), "zakaz wjazdu motocykli" (B-4), "zakaz wjazdu motorowerów" (B-10), "zakaz postoju" (B-35) - dopuszczalny czas postoju dłuższy niż 1 minuta jest wskazany na znaku albo na umieszczonej pod nim tabliczce, "zakaz postoju w dni nieparzyste" (B-37), "zakaz postoju w dni parzyste" (B-38), "strefa ograniczonego postoju" (B-39).

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas