Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zawieszenie na parę dni świadczenia pielęgnacyjnego na dziecko

28.05.2016
Autor: Anna

Witam, czy jest możliwe zawieszenie na kilka dni świadczenia pielęgnacyjnego na dziecko niepełnosprawne? Chodzi o to, czy mogę wykonać pracę na umowę o dzieło podczas weekendu (dziecko zostaje pod opieką taty) i za ten czas nie pobierać świadczenia, a za pozostałe dni tego miesiąca już tak? W ustawie jest taki zapis: „Świadczenie pielęgnacyjne przysługujące za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 świadczenia pielęgnacyjnego za każdy dzień. Należną kwotę świadczenia zaokrągla się do 10 groszy w górę”.

Szanowna Pani,

Warunkiem otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego jest spełnianie warunków ustawowych. Zgodnie z art.17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada 2003 r. tj. (Dz.U. z 2015 r. poz. 114), świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje matce albo ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka, osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności – jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Definicja zatrudnienia zawiera się w art. 3 pkt 22 cytowanej ustawy i wskazuje, że „zatrudnienie lub inna praca zatrudnieniu lub inna praca zarobkowa – oznacza to wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą oraz wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, a także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej”.

W Pani przypadku nie dojdzie do spełnienia wymogu oznaczającego niepodejmowanie lub rezygnację z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i świadczenie pielęgnacyjne nie będzie przysługiwać.

Z poważaniem,

Piotr Wojtewicz, aplikant adwokacki

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas