Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nadgodziny pracownika z umiarkowanym stopniem

29.05.2016
Autor: Emil

Witam, chciałbym prosić o wyjaśnienie praw pracownika z umiarkowanym stopniem. Pracuję jako kierowca w firmie, w której obowiązkowe jest przyjście do pracy co drugą sobotę (czyli 2 lub 3 w miesiącu) i te soboty są dla wszystkich pracowników płatne 100% i wliczane do pensji. W dniach pn-pt pracuję, w zależności od liczby klientów na trasie, od 7 do 9 godzin dziennie. Zarobki to najniższa krajowa plus ok. 70 zł za sobotę i ekwiwalent za pranie i używanie własnej odzieży 9 zł. Moje pytania. Jak rozumieć zapis mówiący o zakazie zmniejszania wynagrodzenia osobie niepełnosprawnej z powodu mniejszej liczby godzin? Czy mam rozumieć, że jeżeli w zakładzie soboty są obowiązkowe i są wliczane do wynagrodzenia, to osoba niepełnosprawna jest z tego obowiązku zwolniona bez zmniejszenia wynagrodzenia? Czy mogę odmówić pracy w sobotę, pracując ok. 45 godzin w dniach pn-pt? Czy pracodawca ma rację, że soboty są wliczone do wynagrodzenia i muszę być? Proszę o jakieś odnośniki do art. lub ustaw.

Szanowny Panie,

Zgodnie z art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:

  1. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
  2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
  3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Natomiast zgodnie z art. 16 powołanej wyżej ustawy:

  1. Przepisów art. 15 nie stosuje się:
    1. do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
    2. gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
  2. Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.

Z przepisu dotyczącego zakazu zmniejszania wynagrodzenia wynika, iż pracownik posiadający umiarkowany stopień niepełnosprawności, pracujący zgodnie z prawem 7 godzin na dobę, ma otrzymać takie samo wynagrodzenie, jak pracownik pełnosprawny pracujący na tym samym stanowisku, mający podobne kwalifikacje, ale pracujący 8 godzin na dobę.

Jeżeli nie ma Pan zezwolenia lekarza na pracę ponad 7 godzin na dobę, to generalnie nie powinien pracować więcej niż 7 godzin na dobę i 35 w tygodniu. Jeżeli jednak Pan pracuje, to pracodawca powinien się liczyć z tym, iż będzie mógł się Pan domagać większych wypłat.

Podobną sprawą zajmował się Sąd Najwyższy. W sprawie o sygn. akt III PK 51/05, wyrokiem z dnia 6 lipca 2005 roku orzekł: „Ustalenie w umowie o pracę zawartej z pracownikiem niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym 8-godzinnego dnia pracy zamiast zgodnego z prawem 7-godzinnego oznacza, że za każdą przepracowaną ósmą godzinę ma on prawo do wynagrodzenia w wysokości 1/7 dziennego wynagrodzenia wynikającego z umowy i do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych”.

Warto także zapoznać się z uzasadnieniem wyroku, w którym opisane są zasady wynagradzania osób niepełnosprawnych.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas