Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Umorzenia pożyczek uzyskanych ze środków PFRON

27.10.2004

Częściowe lub całkowite umorzenie pożyczki uzyskanej w ramach programów celowych Pegaz i Komputer dla Homera jest możliwe tylko w bardzo trudnych sytuacjach życiowych. Może nastąpić wtedy, gdy sytuacja materialna pożyczkobiorcy uległa pogorszeniu w porównaniu z sytuacją w momencie podpisania umowy (kiedy to pożyczkobiorca zobowiązał się do systematycznej spłaty pożyczki) i obecnie uniemożliwia dalszą spłatę zadłużenia.

Należy jednak podkreślić, że sytuację materialną pożyczkobiorcy ocenia się w powiązaniu z sytuacją pozostałych osób zamieszkujących z nim we wspólnym gospodarstwie domowym.

Na pogorszenie sytuacji materialnej wpływają takie okoliczności jak:

  • pogorszenie stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej i związany z tym wzrost kosztów leczenia oraz rehabilitacji,
  • utrata pracy,
  • nieprzewidziane wypadki losowe.

Trzeba pamiętać w takich przypadkach o możliwości korzystania z różnych form pomocy jaką oferują Ośrodki Pomocy Społecznej. Należy zaznaczyć, że osoby korzystające z takiej pomocy mają pierwszeństwo w ubieganiu się o umorzenie pożyczki uzyskanej ze środków PFRON.

Umorzenia pożyczek realizowane są na pisemny wniosek Pożyczkobiorcy.

Druki wniosków można otrzymać w Oddziałach PFRON, tam gdzie podpisywana była umowa pożyczki.

Formularz wniosku należy wypełnić bardzo dokładnie oraz dołączyć wymienione we wniosku na stronie 3 dokumenty. Jeżeli opuścimy jakieś informacje lub nie dołączymy wymaganych dokumentów, pracownik PFRON i będzie musiał wystąpić o ich uzupełnienie, co wydłuża procedurę, a więc jednocześnie czas rozpatrzenia wniosku.

Warto dołączyć do wniosku pismo, w którym opisujemy sytuację, która stwarza konieczność wystąpienia o umorzenie kredytu. Opis stwarza możliwość szerszego przedstawienia argumentów, suche fakty we wniosku, pomimo tego, że są istotne, nie oddają rzeczywistego obrazu sytuacji i wielu problemów, które mają wpływ na położenie danej osoby.

Ważne jest udokumentowanie przedstawionych we wniosku danych. Załączone dokumenty muszą być aktualne, wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące wstecz. Należy przedstawić m.in.: zaświadczenie lekarskie, zaświadczenie o zarejestrowaniu w powiatowym urzędzie pracy - w przypadku osób, które utraciły pracę, zaświadczenie o pobieranym zasiłku z OPS, poświadczenie wysokości dochodów itp., które potwierdzą naszą argumentację i sprawiają, że jest bardziej wiarygodna.

Należy przede wszystkim pamiętać o zasadach wynikających z umowy pożyczki. Zgodnie z procedurami, o umorzenie może wystąpić osoba, która przestrzega zasad umowy, należy więc posiadać ubezpieczenie samochodu - w przypadku programu Pegaz i systematycznie spłacać raty pożyczki.
Złożenie wniosku nie zwalnia pożyczkobiorcy z obowiązku terminowego spłacania rat. Dopiero pisemna decyzja Pełnomocników Zarządu PFRON w sprawie umorzenia jest dla osoby występującej wiążąca.

Oprócz umorzenia lub częściowego umorzenia pożyczki, istnieje możliwość zawieszenia spłaty pożyczki na określony czas, nie dłużej jednak niż na 6 miesięcy, a także możliwość wydłużenia całego okresu spłaty pożyczki, wówczas zmniejsza się kwota miesięcznej raty pożyczki.
 
Opracowanie: Kamila Jesionek

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas