Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Santor, Dorociński, siatkarze. Po raz siódmy poznaliśmy Gwiazdy Dobroczynności

24.01.2016
Autor: Redakcja, fot. Krzysztof Kuczyk/Gwiazdy Dobroczynności
Źródło: gwiazdydobroczynnosci.pl
Aktor Marcin Dorociński pozuje do zdjęć z maskotką misia pandy pod pachą

Olga Bończyk, Marcin Dorociński, Artur Żmijewski, Szymon Majewski i reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn to tegoroczni laureaci Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”. Kapituła przyznała w tym roku dwie Honorowe Gwiazdy Dobroczynności - Irenie Santor i Jerzemu Stuhrowi. Nagrodę specjalną SHOW Magazyn W Dobrym Stylu odebrała Małgorzata Kożuchowska. Laureaci właśnie odebrali statuetki 23 stycznia 2016 r. podczas VII Balu Plebiscytu Gwiazdy Dobroczynności.

Za działania wpisane w kategorię Edukacja nagrodę otrzymała aktorka i wokalistka Olga Bończyk, już od 9 lat wspierająca program „Dźwięki Marzeń”, realizowany przez Fundację Orange.

Uśmiechnięta Olga Bończyk pozuje w kuluarach Gali ze statuetką w formie gwiazdy

Gwiazda konsekwentne wspiera w rozwoju dzieci niesłyszące, apeluje o umożliwianie im dostępu do edukacji i uczestniczenia w życiu społecznym na równi ze słyszącymi. Pomaga rodzinom dzieci z wadami słuchu w procesie terapii i angażuje się w działalność informacyjną i edukacyjną mającą na celu poszerzenie wiedzy o problemach osób niesłyszących.

Przyroda i książki

W kategorii Ekologia zwyciężył nominowany przez WWF Polska Marcin Dorociński.

Marcin Dorociński na scenie przy mikrofonie z pluszowym misiem pandą pod pachą, obok niego prowadzący Galę

Aktor otrzymał nagrodę za wszechstronną działalność na rzecz ochrony przyrody, przede wszystkim zagrożonych gatunków zwierząt: wilków, rysi, łosi, niedźwiedzi, bałtyckich morświnów, za udział w wielu kampaniach, w tym „Godzina dla ziemi”, „1% podatku”, użyczanie swego głosu w spotach społecznych i fundraisingowych, działalność informacyjną i edukacyjną w zakresie ekologii, szczególnie wśród dzieci.

W kategorii Społeczeństwo zwyciężył Szymon Majewski, od 3 lat twarz kampanii Książki w Pudle. Nagrodę otrzymał za odwagę włączenia się w tę jedną z najtrudniejszych kampanii społecznych w Polsce, medialne i fizyczne wspieranie zbiórki książek do bibliotek więziennych.

Szymon Majewski przy mikrofonie na scenie podczas Gali, obok stoją prowadzący

W ramach kampanii „Książki w pudle” zebrano już i przekazano osadzonym ponad 400 tys. książek. Nagroda to również efekt długofalowego, osobistego zaangażowania w upowszechnianie czytelnictwa w zakładach karnych, poprzez wspólne czytanie, spotkania dyskusyjne, pracę w radiowęźle i włączanie osadzonych w krwiobieg ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, takich jak Narodowe Czytanie, Rok Tuwima.

Siatkarze na zdrowie

Gwiazdę Dobroczynności w kategorii Pomoc Charytatywna odebrał Artur Żmijewski - Ambasador Dobrej Woli UNICEF od 2007 roku. Zawsze świetnie przygotowany, merytoryczny i wiarygodny.

Artur Żmijewski na scenie przy mikrofonie z czekiem dla UNICEF Polska w rękach. W tle napis: Gwiazdy Dobroczynności

Aktor odwiedzał ośrodki dla niedożywionych dzieci w Etiopii i pomógł w zbiórce funduszy na wyposażenie dziesięciu takich ośrodków, wspierał akcje pomocowe w Kongo, Sudanie Południowym, Mali. Brał udział w Błękitnym Marszu Pokoju ONZ. Artur Żmijewski wsparł także akcję pozyskiwania funduszy na szczepienia ratujące życie dzieciom „Reszta w twoich rękach”, opartą o Dobrego Dukata. Na każdym kroku szerzy idee UNICEF i propaguje przestrzeganie praw dziecka.

Zwycięzcą Plebiscytu jest również reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn. Sportowcy otrzymali statuetkę w kategorii Zdrowie za wieloletnie wszechstronne zaangażowanie w działalność Fundacji Herosi pomagającej dzieciom z chorobami nowotworowymi oraz podopiecznym z domów dziecka.

Uśmiechnięty Stephane Antiga trzyma czek na 5000 zł dla Fundacji Herosi

Sportowcy angażują się w liczne zbiórki, przekazują zyski z własnych projektów, pomagają w stworzeniu kalendarza charytatywnego, poświęcają swój prywatny czas na spotkania, zapraszają dzieci na mecze i treningi, przekazują pamiątki na aukcje i nagrywają filmiki dla dzieci przebywających w szpitalu.

Z licznych zbiórek i akcji charytatywnych przeprowadzonych przez Fundację wspólnie z reprezentacją udało się zakupić sprzęt medyczny o wartości 250 tys. zł.

Dla tych, co nie pękają

Swoją specjalną Gwiazdę Dobroczynności przyznał główny partner plebiscytu – SHOW – luksusowy magazyn o gwiazdach i stylu życia. Otrzymała ją Małgorzata Kożuchowska, od sześciu lat zaangażowana w inicjatywy dobroczynne Fundacji Mam Marzenie.

Małgorzata Kożuchowska pozuje do zdjęcia ze statuetką w formie gwiazdy

Aktorka prowadzi Galę Spełnionych Marzeń, zaangażowała się w akcję „Nie pękam – spełniam marzenia”, zgodziła się na udział w projekcie „Kolacja Marzeń”. Małgorzata Kożuchowska angażowała się również w działania innych organizacji pozarządowych, na rzecz akcji „Wielcy Małym” (wsparcie dla zwierząt), wspiera Fundację Iskierka, a także „Szlachetną Paczkę” i wiele innych wydarzeń charytatywnych i dobroczynnych.

Honorową „Gwiazdę Dobroczynności” odebrał w czasie Balu Jerzy Stuhr, nominowany przez Stowarzyszenie UNICORN. Aktor włączył się w budowanie pierwszego w Polsce stacjonarnego Centrum Psychoonkologii i wraz z żoną zostali jego ambasadorami. Jego działalności publicznej, wykorzystywaniu osobistych doświadczeń, udziałowi w kampaniach medialnych zawdzięczamy zmianę w podejściu do choroby nowotworowej, odwagę coraz większej liczby osób w mówieniu o niej, wzrost wiedzy, gdzie szukać pomocy i wsparcia w świadomym przechodzeniu przez proces leczenia i powrotu do zdrowia.

Jerzy Stuhr na scenie przed mikrofonem ze statuetką w formie gwiazdy w rękach

Decyzją Kapituły Honorową „Gwiazdę Dobroczynności” otrzymała również Irena Santor. Artystka została nominowana przez Polskie Amazonki Ruch Społeczny m.in. za wspieranie od momentu powstania stowarzyszenia PARS. Piosenkarka nagłaśnia i skutecznie propaguje profilaktykę raka piersi, którego sama pokonała. Nie odmawia „Amazonkom” prywatnego czasu ani „twarzy”, aktywnie i z pełnym zaangażowaniem bierze udział w kampaniach społecznych. Artystka uczestniczy także w spotkaniach z kobietami i prowadzi działalność edukacyjną.

Wybrała Kapituła

Honorowe Gwiazdy Dobroczynności przyznała Kapituła, w której zasiadał Paweł Łukasiak - prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce – inicjatora Plebiscytu, a z ramienia SHOW - głównego partnera Plebiscytu – Monika Krokiewicz, wydawca czasopism kobiecych luksusowych, poradnikowych i młodzieżowych Wydawnictwa Bauer.

W Kapitule w 2015 roku zasiedli również przedstawiciele organizacji pozarządowych: Krystyna Aldridge-Holc – prezes Fundacji Polsat, Jerzy Koźmiński – prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Piotr Pawłowski – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Jerzy Karwelis – mentor Fundacji Dobra Sieć oraz przedstawiciele świata mediów - patronów medialnych Plebiscytu: Nina Terentiew - członek zarządu i dyrektor programowy Telewizji Polsat, Edward Miszczak - dyrektor programowy TVN, Anna Popek - dziennikarka telewizyjna i radiowa, prezenterka Telewizji Polskiej Programu 2, Ewa Wojciechowska  –  dziennikarka, założycielka portalu Ewawojciechowska.pl.

Ponad podziałami

Imprezę poprowadzili Paulina Sykut-Jeżyna, Marzena Rogalska i Olivier Janiak. Cały dochód z balu zasili Fundusz Wieczysty „Gwiazdy Dobroczynności”, z którego finansowane jest wsparcie dla organizacji pozarządowych wskazanych przez laureatów plebiscytu.

Prowadzący Galę Gwiazdy Dobroczynności na scenie - Paulina Sykut-Jeżyna, Olivier Janiak i Marzena Rogalska

 

W trakcie balu, który 23 stycznia 2016 r. odbył się w Hotelu Sofitel Warsaw Victoria w Warszawie, przeprowadzono licytację przedmiotów przekazanych na aukcję przez samych laureatów plebiscytu oraz gwiazdy kina i teatru, polityków, sportowców, muzyków i wielu innych. Wśród darów na aukcję znalazł się m.in. złoty medal Natalii Partyki, zdobyty w turnieju indywidualnym Mistrzostw Europy Osób Niepełnosprawnych w Danii w 2015 roku.

Natalia Partyka pozuje do zdjęcia

„Gwiazdy Dobroczynności” to jedyny w Polsce plebiscyt publiczności i największa kampania medialna promująca i nagradzająca zaangażowanie społeczne osób znanych. Opiekę medialną nad przedsięwzięciem sprawują wspólnie trzy największe polskie stacje telewizyjne – POLSAT, TVN oraz TVP2. Plebiscyt organizowany jest w partnerstwie z Magazynem SHOW oraz tytułami wspierającymi - miesięcznikami TWÓJ STYL oraz PANI, które należą do Wydawnictwa Bauer. Ponadto patronat nad VII edycją Plebiscytu objęły portale Styl.pl, Ewawojciechowska.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas