Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016 – bez barier!
- Jesteśmy Europejską Stolicą Kultury i rozpoczynamy właśnie wspaniały projekt: wrocławski, polski, europejski, realizowany tutaj, w mieście o 1000-letniej historii – mówił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz w specjalnym przemówieniu podczas gali otwarcia ESK 2016 w Narodowym Forum Muzyki, 17 stycznia 2016 r. I w aplikacji konkursowej, i w codziennych działaniach brane są pod uwagę potrzeby wszystkich. Dowodem było uczestnictwo blisko 100 osób z niepełnosprawnością w kulminacyjnym marszu Duchów Wrocławskich ulicami miasta.
Podczas budowy instytucji kultury zwracano uwagę na ich przyjazność.
- Tak było m.in. w wypadku Teatru Muzycznego Capitol, które konsultowaliśmy. Nie zapominajmy o siedzibie Biura Festiwalowego ESK Wrocław 2016 Bar Barze. Każde dostosowanie wykracza poza normy polskiego prawa budowlanego. W wypadku Bar Bary podnieśliśmy trochę ulicę Świdnicką, żeby było łatwiej się dostać – podkreśla Bartłomiej Skrzyński, rzecznik Prezydenta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych.
Prężne Ministerium Kultury
Tego typu działania nie zawsze są oczywiste.
- Nie wszędzie w Polsce czy regionie przy tworzeniu przestrzeni „bez barier” bierze się pod uwagę potrzeby osób niepełnosprawnych, tak jak to ma miejsce we Wrocławiu – podkreśla Łukasz Banaszak, ekspert Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych. – Warto brać przykład, jeśli mowa o architekturze i pozostałych obszarach.
Dlatego we Wrocławiu od ponad roku, w ramach Ministerium Kultury, spotykali się Jarosław Fret, szef kuratorów ESK Wrocław 2016, Bartłomiej Skrzyński i przedstawiciele organizacji pozarządowych wspierających osoby z niepełnosprawnością, osoby bezdomne i kuratorów sądowych.
- Ministerium, nie mylić z Ministerstwem Kultury, to zgodnie z łacińskim źródłosłowem „służba, służebność, usłużność”. Chodzi więc o próbę przebudowania mechanizmów uczestnictwa w kulturze, tak by uwypuklić jej społeczną, służebną funkcję – wyjaśniał Jarosław Fret. który dodał, że to nie będzie typowy, jednorazowy „projekt” czy „program”, a tym bardziej „wydarzenie”, ale proces, w który Europejska Stolica Kultury się zaangażuje, współpracując z instytucjami i organizacjami, które chcą pomagać obywatelom w wychodzeniu z wykluczenia kulturowego. Z tego rodzą się konkretne działania i rekomendacje, służące, już na zawsze, mieszkańcom i turystom.
120 tys. osób
Już podczas weekendu otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w licznych wydarzeniach brały udział osoby z niepełnosprawnościami. Kulminacją uroczystości były pochody Czterech Wrocławskich Duchów: Wielu Wyznań, Innowacji, Powodzi i Odbudowy.
W wydarzeniu wzięło udział ponad 120 tysięcy osób, m.in. rowerzyści, osoby z niepełnosprawnością zrzeszone w Klubie Kibiców Niepełnosprawnych (KKN), a także goście i partnerzy poszczególnych grup, jak choćby współpracująca z Fundacją Evy Minge, poruszająca się na wózku modelka Agata Roczniak czy sportowiec liczący na występ w Rio, parakajakarz Jakub Szpak.
Informacje nt. kolejnych wydarzeń, a będzie ich we Wrocławiu około 1000, można znaleźć na: kalendarz.wroclaw2016.pl, wroclaw.pl i organizer.info.pl.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz