Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Tydzień bez barier

03.12.2015
Autor: Agnieszka Jędrzejczak, fot. organizer.info.pl
Źródło: Integracja 6/2015
Pamiątkowe zdjęcie zdobywców certyfikatów „Wrocław bez barier” – z Rafałem Dudkiewiczem, Prezydentem Wrocławia, i Bartłomiejem Skrzyńskim, rzecznikiem miasta ds. osób niepełnosprawnych

Wręczeniem certyfikatów „Wrocław bez barier” w BarBarze 30 listopada br. rozpoczął się Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami. Wyróżnienia z rąk Rafała Dutkiewicza, Prezydenta Wrocławia, i Bartłomieja Skrzyńskiego, rzecznika miasta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych, otrzymały instytucje i osoby, które na co dzień przełamują różne bariery. W tym samym czasie w BarBarze zorganizowano targi pracy dla osób z niepełnosprawnością.

Przede wszystkim gratuluję nagrodzonym: uczelniom, panu doktorowi i organizacji pozarządowej. Wspólnie na co dzień staramy się pomagać w udoskonalaniu przestrzeni bez barier. I gratuluję Bartkowi (oczywiście poza fryzurą) także tego, że tak to wszystko wokół i nas „czelendżuje” – mówił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, otwierając Wrocławski Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.

Trzy kategorie certyfikatów

W tym roku certyfikaty „Wrocław bez barier”, wręczane z inicjatywy Bartłomieja Skrzyńskiego, rzecznika miasta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych, trafiły do Fundacji na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka, Wyższej Szkoły Bankowej i do dr. Jana Stasieńki z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Fundacja otrzymała certyfikat w kategorii: Integracja społeczna.

– Dziękujemy za to ważne wyróżnienie. Przy okazji chcę złożyć podziękowania Urzędowi Miejskiemu Wrocławia, Panu Prezydentowi Rafałowi Dudkiewiczowi, Bartkowi Skrzyńskiemu, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Dolnośląskiego, Europejskiej Stolicy Kultury, organizacjom, z którymi współpracujemy i tym wszystkim, którzy nas wspierają – mówiła Justyna Mańkowska, wiceprezes Fundacji, odbierając certyfikat.

Fundacja Katarynka od lat wprowadza audiodeskrypcję podczas wydarzeń sportowych, w przestrzeni miejskiej, ale także opisuje głosem filmy i inne wydarzenia kulturalne. Organizacja brała też aktywny udział w tworzeniu alternatywnego Raportu na temat wdrażania w Polsce Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

– Cieszę się z tego wyróżnienia, które jest bodźcem do dalszej pracy i okazją do wyrażenia wdzięczności Staszkowi Kośnikowi, pełnomocnikowi rektora ds. studentów niepełnosprawnych – mówił prof. Stefan Forlicz, JM Rektor Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, odbierając certyfikat w kategorii: Miejsce dostępne.

Uczelnia dba o studentów z różnymi niepełnosprawnościami. Oprócz podjazdów, są jaskrawe taśmy na korytarzach, brajlowskie klawiatury i maszyny ułatwiające codzienne funkcjonowanie. W szkole jest też wypożyczalnia handbike’ów.

Trzeci certyfikat w kategorii: Działania innowacyjne w zakresie powszechnej dostępności trafił do dr. Jana Stasieńki. Kierowany przez niego Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu zrealizował innowacyjny projekt, w którym osoby z niepełnosprawnościami odgrywały role bohaterów gier komputerowych i animacji 3D.

Jednym z celów projektu było stworzenie warunków sprzyjających integracji, przełamywaniu negatywnych stereotypów oraz przeciwdziałaniu wykluczeniu. Zespół pracował nad przygotowaniem raportu na temat metodyki pracy z osobami niepełnosprawnymi przy użyciu systemu motion capture, którego adresatami mają być firmy z branży gier i animacji. Technologia „mocap” stosowana jest w produkcji gier komputerowych oraz przy tworzeniu animacji filmowych. Specjalne urządzenie pozwala przechwycić ruch aktorów i zapisać go w komputerze. Zapis podkładany jest do wcześniej przygotowanego cyfrowego modelu różnorodnych postaci. Uczestnicy projektu wzięli udział w dwóch edycjach warsztatów teatralnych, aby przygotować się do ról aktorów i reżyserów.

Wrocław to lider

Podczas spotkania odbył się panel dyskusyjny na temat sytuacji osób z niepełnosprawnością i wdrażania Konwencji ONZ. Wzięli w nim udział zdobywcy certyfikatów, poseł Sławomir Piechota i pełnomocnik terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich, Katarzyna Sobańska-Laskowska.

– Choć wiemy, ile przed nami, to trzeba docenić to, co jest, i podziękować prezydentowi za podejmowane we Wrocławiu działania – podkreślał poseł Piechota.

kilka osób na wózkach inwalidzkich razem z osobami pełnosprawnymi na tle napisu WKS Wielki Śląsk

W kolejnych blokach swoje działania podsumowywały Fundacja Metro i Fundacja Potrafię Pomóc, współorganizatorzy gali. Pierwsza z nich wręczyła nagrodę dla najbardziej aktywnej organizacji pozarządowej uczestniczącej w projekcie Organizer. Główną nagrodę i 1000 zł otrzymała Fundacja Aktywizacja. Pomysł realizowany przez Fundację Metro jest unikatowy w skali kraju.

– Powstał w wyniku rozmów z Anną Szarycz, wiceprezydent Wrocławia, Kornelią Kasprzyk, wicedyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM Wrocławia, z Bartkiem Skrzyńskim i Grupą Dialogu Społecznego, czyli organizacjami pozarządowymi – mówiła Jolanta Świderska, prezes Fundacji. – W dużym skrócie – Organizer to kalendarz imprez i działań podejmowanych przez instytucje oraz NGO dla osób z niepełnosprawnościami, i takich wydarzeń, w których mogą one uczestniczyć. Zapobiega to nakładaniu się terminów jednych na drugie, zachęca do aktywności i pozwala dobrze się zorganizować.

W Ogranizerze jest ponad 100 organizacji (Fundacja Metro zaprasza na: www.organizer.info.pl).

Swój projekt – „Wrocław dla wszystkich, czyli podjazdy drogą do 47kultury” – podsumowała Fundacja Potrafię Pomóc (więcej o jej działaniach w „Integracji” 4/2015). Prezes Adam Komar zaprezentował spot projektu i podkreślił, że ważna jest współpraca w tworzeniu przestrzeni bez barier.

Po każdym z bloków odbywały się panele, w który brali udział m.in. sportowcy: Małgorzata Hałas i Jakub Szpak, przedstawiciele organizacji – SztukiSzum i urzędnicy: Paweł Parus, pełnomocnik marszałka woj. dolnośląskiego ds. osób niepełnosprawnych, oraz Andrzej Mańkowski, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W BarBarze równolegle odbywały się targi pracy, zorganizowane wspólnie z Polską Organizacją Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

– Stephen Hawking mówił, że „irytowanie się na moją niesprawność byłoby stratą czasu. Ludzie nie mają czasu dla kogoś, kto się zawsze złości lub narzeka. Trzeba iść ze swym życiem do przodu, i myślę, że udawało mi się to nieźle”. Zatem nie narzekamy, tylko działamy, podejmując wspólnie konkretne działania – podsumował uroczystość Bartłomiej Skrzyński.

Tradycyjnie na początku grudnia (3 grudnia – Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych) zorganizowano we Wrocławiu „Tydzień bez barier”, mówiąc o potrzebach, działaniach i zachęcając do aktywności.

W tych dniach Fundacja Potrafię Pomóc rozdała 12 ton jabłek dla potrzebujących, odbyła się gala we wrocławskiej szkole dla dzieci z MPD, panele na temat spraw studentów z niepełnosprawnością, spotkanie z legendą sportu żużlowego, Piotrem Baronem – trenerem Betardu Sparty Wrocław, w ramach realizacji projektu „Kibice Razem”, Mikołajkowy Turniej Wyciskania Ciężarów we Wrocławiu w klubie Start Wrocław i spotkanie w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas