Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Cała prawda o raku pęcherza moczowego

18.01.2016
Autor: inf. pras.
zielone kółko, w którym znajduje się pytanie: Co wiesz o raku pęcherza moczowego?

Każdego dnia w Polsce o zachorowaniu na raka pęcherza moczowego dowiaduje się 16 osób. Duża część pacjentów przychodzi do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. Z tego względu tak ważne jest poznanie głównych objawów nowotworu – szczególnym wskazaniem do wizyty u lekarza jest  krwiomocz, któremu może, ale nie musi towarzyszyć ból.

Rak pęcherza moczowego jest 5. najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn i 14. wśród kobiet. Każdego dnia w Polsce o zachorowaniu dowiaduje się 16 osób. Na raka pęcherza moczowego i jego powikłania umiera w Polsce ok. 3000 osób rocznie. Jedną z przyczyn tak trudnej sytuacji jest fakt, że o tej chorobie nie mówi się w Polsce wiele.

- W Polsce zdecydowanie za małą uwagę poświęcamy rakowi pęcherza moczowego, tymczasem jest to jeden z groźniejszych znanych nowotworów. Bardzo często skutkuje przerzutami do innych narządów, problemem są również częste nawroty choroby. Zbyt późne wykrycie często wiąże się z całkowitym usunięciem pęcherza, co znacznie obniża jakoś życia chorych. W Polsce w wyniku tej choroby nadal umiera połowa osób zdiagnozowanych – mówi prof. Piotr Chłosta, Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Główne objawy raka pęcherza moczowego

Szczególnie istotnym objawem jest krwiomocz, któremu może (lecz nie musi!) towarzyszyć ból. Nawracający lub przewlekły jest zdecydowanie wskazaniem do wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który pokieruje na specjalistyczne badania diagnostyczne.

trzy koła w których są wymienione trzy objawy raka pęcherza moczowego: krwiomocz bezbólowy, częste oddawanie moczu i bolesne parcia na mocz

Niektóre czynniki ryzyka można ograniczyć. Groźba zachorowania na ten nowotwór jest niemal trzykrotnie wyższa u palaczy tytoniu. Rakowi pęcherza sprzyja także kontakt z chemikaliami używanymi w garbarstwie, przemyśle tekstylnym, metalowy czy petrochemicznym. Oprócz niepalenia zalecane jest utrzymywanie optymalnej wagi, aktywność fizyczna oraz właściwa dieta.

 - Czas dla pacjentów z rakiem pęcherza moczowego ma szczególne znaczenie. Pacjenci często bagatelizują pierwsze objawy, dlatego kiedy już zgłoszą się do lekarza ważna jest jak najszybsza diagnoza. Każdy mężczyzna z bezbolesnym krwiomoczem powinien być jak najszybciej skierowany przez lekarza rodzinnego na badania w kierunku nowotworu, a nie leczony przeciwzapalnie. Pacjent z kolei nie powinien zwlekać z wizytą u lekarza, nawet jeśli krwiomocz ustępuje – mówi prof. Marek Sosnowski, Krajowy Konsultant ds. Urologii.

Więcej ofiar raka w Polsce

Własną wiedzę na temat raka pęcherza moczowego można sprawdzić odpowiadając na kilka krótkich pytań zawartych w krótkiej animacji na YouTube.

- Głównymi zagrożeniami dla pacjentów z rakiem pęcherza moczowego są zaniżone wyceny zabiegów diagnostycznych oraz niskie kontrakty oddziałów urologicznych. Poprawa wczesnego wykrywania raka pęcherza sprawiła, że niemal we wszystkich krajach europejskich o 21 proc. spadła w ostatnich latach umieralność na raka pęcherza. W Polsce niestety jest inaczej, jest ona nawet nieco wyższa niż dawniej – dodał Profesor Marek Sosnowski.

Sytuacja pacjentów z rakiem pęcherza moczowego została szczegółowo opisana w Raporcie Rak pęcherza moczowego – nowotwór zapomniany wydanym w 2014 r. przez Fundację Wygraj Zdrowie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas