Co należy się z umiarkowanym stopniem?
Chciałabym dowiedzieć się, co należy się dla osoby z drugą grupą, stopniem umiarkowanym? Choruję na schizofrenię, pracuję, pobieram rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny. Proszę o napisanie mi, co i gdzie musiałabym napisać.
Szanowna Pani,
Zgodnie z przepisem art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U.2011.127.721 z późn.zm.), zawierającym opis stopni niepełnosprawności, do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.
W związku z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przysługują rozmaite ulgi i uprawnienia. Do skorzystania z nich należy posiadać orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – wydane przez Miejski/Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności – lub orzeczenia równoważne, np. wydane przez ZUS, o całkowitej niezdolności do pracy czy wydawane niegdyś – o II grupie inwalidztwa. Jednak w przypadku niektórych uprawnień i ulg ustawodawca dokładnie sprecyzował, które orzeczenie jest niezbędne do skorzystania z nich.
Wśród niektórych ulg, uprawnień czy świadczeń należy wspomnieć zasiłek pielęgnacyjny, ulgi komunikacyjne w postaci zniżek w komunikacji PKP, PKS czy w komunikacji miejskiej, zwolnienie z abonamentu za radio i telewizję, rabat na usługi telekomunikacyjne, dofinansowania ze środków PFRON, np. w celu likwidacji barier technicznych, komunikacyjnych i w komunikowaniu, ulgi w podatkach, np. ulga rehabilitacyjna. Bardzo ważne są uprawnienia pracownika z umiarkowanym stopniem, jak skrócony czas pracy, dodatkowa przerwa, dodatkowy urlop wypoczynkowy, prawo do korzystania ze zwolnień od pracy.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny