Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wszczepienie endoprotezy w Szpitalu im. W. Degi

14.01.2016
Autor: inf. pras., fot. sxc.hu
na zdjęciu widać ramię kobiety i dwie ręce masażystki - jedną trzyma nadgarstek pacjentki, drugą uciska biceps

W czwartek, 14 stycznia, w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi odbyło się wszczepienie nowatorskiej endoprotezy stawu łokciowego. 84-letnia pacjentka od momentu urazu, w którym trwale uszkodziła staw, borykała się z dużą dysfunkcją oraz bólem. Pomoc uzyskała dopiero w Poznaniu.

Nietypowe schorzenie ze względu na uczulenie na nikiel nie można było zastosować u pacjentki standardowej endoprotezy. Wymagana jest specjalna endoproteza, która będzie całkowicie bezpieczna dla 84-letniej chorej.

Pomoc dopiero w Poznaniu

Pacjentka była leczona już przez kilka ośrodków ortopedycznych, jednakże żaden z nich nie był w stanie całkowicie pomóc. Dopiero w Klinice Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki w Szpitalu im. W. Degi w Poznaniu prowadzonej przez prof. Leszka Romanowskiego pacjentka uzyskała pomoc, m.in. zdecydowano się na nowatorską operację mimo zaawansowanego wieku pacjentki.

- Dla pacjentki specjalnie sprowadziliśmy innowacyjną endoprotezę, która jest dla niej całkowicie bezpieczna. Do tej pory nie była ona używana w Polsce, jednakże mając na myśli dobro pacjentki sprowadziliśmy ją specjalnie dla niej. Po zabiegu chorą czeka kilku miesięczna rehabilitacja, która pozwoli jej dojść do pełnej sprawności – mówi dr Paweł Surdziej, lekarz prowadzący pacjentkę w Klinice Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki.

Ortopedyczno-rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu został zbudowany w 1871 roku. Na bazie Collegium Marcinkowskiego, w 1955 roku rozpoczął swoją działalność Państwowy Szpital Kliniczny nr 4 im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W Szpitalu tym działała wówczas tylko jedna Klinika Ortopedyczna. Pierwszym dyrektorem tego Szpitala został (i był nim aż do dnia przejścia na emeryturę) prof. Wiktor Dega. W 1996 r., w setną rocznicę urodzin profesora, Szpital otrzymał Jego imię. Ukoronowaniem dotychczasowej działalności Szpitala im. W. Degi jest przyznana Klinice Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej w 2014 nagroda im. prof. Zbigniewa Religi  - statuetka „Skrzydła Chwały” oraz tytuł „Wzorcowej Placówki Służby Zdrowia”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas