Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Umowa zlecenie a renta socjalna

19.01.2016
Autor: Beata

Witam. Czy jeśli zatrudnię na umowę zlecenie osobę z orzeczoną niepełnosprawnością umiarkowaną i z przyznaną rentą socjalną, to osoba ta straci prawo do renty socjalnej (zawieszenie)?

Szanowna Pani,

Zasady zawieszania świadczeń rentowych regulują odpowiednie przepisy.

Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu za miesiąc, w którym osoba uprawniona osiągnęła przychód w łącznej kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych.

Prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego m.in. z tytułu:

  • pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy,
  • pracy nakładczej,
  • pracy wykonywanej na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu jednej z tych umów,
  • wykonywania pracy w ramach umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu tej umowy.

Osoba pobierająca rentę socjalną jest zobowiązana niezwłocznie powiadomić ZUS o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do tej renty.

Od 1 grudnia 2015 r. wysokość przychodu powodującego zwieszenie renty socjalnej wynosi 2726,80 zł. Informacje o aktualnych kwotach przychodu, powodujących zawieszenie prawa do renty, można znaleźć na stronie ZUS.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas