Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wygraj samochód za wizytę u lekarza

12.01.2016
Autor: Magdalena Gajda, fot. sxc.hu
paragony nabite na szpikulec

Leczysz zęby u stomatologa w prywatnym gabinecie dentystycznym? Płacisz lekarzowi specjaliście za wizytę? Nie wyrzucaj paragonów, które od nich dostaniesz! Jeśli zarejestrujesz je w Narodowej Loterii Paragonowej, możesz wygrać samochód lub tablet.

Większość polskich przedsiębiorców, sprzedających różnego rodzaju towary lub usługi, ma obowiązek stosowania kas fiskalnych. Są to urządzenia, które rejestrują transakcje przeprowadzone w danej firmie lub punkcie usługowym. Poświadczeniem dokonania transakcji jest paragon, który otrzymuje klient po zapłaceniu należności za zakup lub usługę. Jednak część przedsiębiorców albo uchyla się od korzystania z kas fiskalnych, albo nie rejestruje w nich wszystkich operacji. W ten sposób ukrywają część swoich dochodów i płacą mniejszy podatek od towarów i usług, czyli popularny VAT.

Podatek VAT stanowi niemal połowę dochodów budżetu państwa. Dochodów przeznaczanych m.in. na służbę zdrowia, edukację i bezpieczeństwo. Przedsiębiorcy, który nie płacą podatku, oszukują w pierwszej kolejności swoich klientów. Dlatego Ministerstwo Finansów rozpoczęło w ubiegłym roku akcję edukacyjną pod nazwą: Narodowa Loteria Paragonowa. Jak wyjaśnia resort, tą akcją chce uświadomić Polakom, jak ważną rolę pełnią jako klienci w obrocie towarowym. Pobranie paragonu to wspieranie uczciwych przedsiębiorców i uczciwej konkurencji, a także realny wpływ na funkcjonowanie gospodarki.

Daj się złapać fryzjerowi

Pamiętacie tę reklamę w telewizji? Zziajany fryzjer z brzytwą w ręku goni klienta, który właśnie opuścił jego salon. Klient ucieka, bo boi się, że fryzjer chce mu zrobić krzywdę, a ten chce mu tylko wręczyć paragon za usługę. W ten sposób Ministerstwo Finansów promowało rozpoczęcie Narodowej Loterii Paragonowej.

Aby wziąć udział w loterii, należy mieć ukończone 18 lat. W loterii można zarejestrować dowolną liczbę paragonów fiskalnych z różnych punktów – koniecznie (!) w miesiącu zakupu. Rejestracji paragonów w Narodowej Loterii Paragonowej dokonuje się na specjalnie stworzonej platformie. Co ważne: w loterii nie biorą udziału faktury, rachunki i paragony niefiskalne.

Nagrodami w loterii są samochody osobowe marki Opel Insignia i Opel Astra, notebooki ThinkPad oraz iPady Air 2. Wszystkie nagrody są zwolnione od podatku. Losowania zwykłe odbywają się co miesiąc.

Raz na kwartał odbywają się także losowania specjalne. Biorą w nim udział paragony wystawione przez przedsiębiorców z tzw. branż premiowanych. Pierwszą z nich były: „fryzjerstwo i inne usługi kosmetyczne”. W ostatnim kwartale 2015 r. Polacy zarejestrowali około miliona paragonów (każdy za kwotę min. 10 zł), otrzymanych w punktach fryzjerskich i kosmetycznych.

Poproś lekarza o paragon

W I kwartale 2016 r. może się okazać, że to wizyta u lekarza lub dentysty może przynieść nam szczęście. „Prywatna praktyka lekarska i dentystyczna” – to kolejna branża premiowana w Narodowej Loterii Paragonowej. Każdy, kto od stycznia do marca tego roku będzie zbierać paragony fiskalne od lekarza i dentysty oraz rejestrować je na stronie loterii, weźmie udział w losowaniu dodatkowej nagrody specjalnej – samochodu marki Opel Insignia. Losowanie odbędzie się 18 kwietnia br.

Kolejnymi branżami premiowanymi tym autem będą: w II kwartale 2016 r. „konserwacja i naprawa samochodów osobowych, sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych”, a w III kwartale 2016 r. „restauracje i inne placówki gastronomiczne, przygotowanie i podawanie napojów”.

O aktualnie premiowanej branży Ministerstwo Finansów będzie przypominać w spotach radiowych i telewizyjnych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas