Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bartosz Tyszkowski Sportowcem Roku

11.01.2016
Autor: Adrian Lipiński, fot. Robert Szaj
Bartosz Tyszkowski pokazany tyłem przez siatkę

Lekkoatleta Bartosz Tyszkowski został nagrodzony tytułem Najlepszego Niepełnosprawnego Sportowca Roku 2015 podczas organizowanej w sobotę, 9 stycznia 2016 r., przez „Przegląd Sportowy” oraz TVP Sport 81. Gali Mistrzów Sportu.

Już po raz jedenasty w historii Gali Mistrzów Sportów uhonorowano również sportowców z niepełnosprawnością, choć ponownie poza głównym plebiscytem. W kategorii Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny kapituła nominowała również biegaczkę Barbarę Niewiedział oraz kolarza Rafała Wilka. Podczas Gali Mistrzów Sportu w 2014 roku z tytułu cieszyła się Renata Kałuża.

W sobotę nagrodę z rąk prezesa Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych START Łukasza Szeligi odebrał 21-letni Bartosz Tyszkowski. Nasz faworyt medalu w Rio, odbierając statuetkę, podziękował za wsparcie swojej rodzinie, trenerom Zbigniewowi Lewkowiczowi i Dariuszowi Niemczynowi, prezesowi Jerzemu Jankowskiemu z gorzowskiego STARTU, firmie Impuls z Gorzowa Wielkopolskiego i Fundacji Natalii Partyki oraz prezesowi Szelidze, a także wyraził nadzieje, że kibice i telewizja wspierać będą naszych reprezentantów na tegorocznych Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio.

Tyszkowski lubi złoto

O tym, że rok 2015 należał do naszego lekkoatlety, specjalizującego się w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą oraz nieźle radzącego sobie również w oszczepie, niech świadczą jego wyniki. Podopieczny Zbigniewa Lewkowicza „lubi złoto”. Sezon rozpoczął od triumfu w rzucie dyskiem podczas Międzynarodowego Mityngu Lekkoatletycznego w Berlinie. W tej specjalności cieszył się z najlepszego wyniku na świecie w swojej kategorii sprawności (44,36 m). W Rosji na IWAS World Games Polak  również był najlepszy, ustanawiając przy okazji dwa rekordy świata – 44,84 m w dysku i 13,36 m w kuli.

W najważniejszych zawodach sezonu, Mistrzostwach Świata IPC w Ad-Dausze, wysłuchał Mazurka Dąbrowskiego po zdobyciu złota w kuli z kolejnym rekordem świata (13,43 m) osiągniętym w pierwszej próbie. W Katarze swoich sił próbował również w oszczepie. Zajął w tej specjalności siódmą lokatę z wynikiem 33,35 m. Rekord świata do 44,96 m w dysku wyśrubował z kolei podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej, rozgrywanym razem z pełnosprawnymi zawodnikami na Stadionie Narodowym w Warszawie. Dodatkowo Polak w ubiegłym roku wywalczył dwa złota na juniorskim czempionacie globu IWAS w Holandii.

Robert Lewandowski gwiazdą wieczoru

Wśród sportowców pełnosprawnych, w głosowaniu telewidzów, czytelników i internautów Najlepszym Sportowcem Roku 2015 został piłkarz Robert Lewandowski, który pokonał lekkoatletkę Anitę Włodarczyk oraz tenisistkę Agnieszkę Radwańską. Nagrodę w jego imieniu odebrała żona Anna.

Podczas sobotniej Gali, poza najlepszymi sportowcami, ogłoszeni zostali także laureaci w innych, wybranych przez Kapitułę Plebiscytu, kategoriach, m.in. Trener Roku (szkoleniowiec piłkarskiej reprezentacji Polski Adama Nawałka), Odkrycie Roku (pływak Jan Świtkowski), Drużyna Roku (reprezentacja Polski w piłce ręcznej), Impreza Roku (Tour de Pologne) oraz Superczempion (pływaczka Otylia Jędrzejczak).

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas