Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Reprezentanci Polski rywalizują w Austrii

07.01.2016
Autor: inf. pras., fot. Adam Nurkiewicz
w odbiciu gogli widać kilku zawodników na stoku

Już za kilka dni, 10 stycznia, sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną z całego świata rozpoczną rywalizację w sportach zimowych w Austrii. Rusza próba generalna przed Światowymi Igrzyskami Zimowymi Austria 2017 roku, która pozwoli sportowcom poczuć atmosferę zbliżających się Igrzysk. Ponad 1100 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, w tym 6. zawodników z Polski, rozegra zawody na obiektach w Grazu, Schladming-Rohrmoos i Ramsau, które za niewiele ponad 12 miesięcy staną się arenami zmagań podczas Światowych Igrzysk.

Polską reprezentację Olimpiad Specjalnych na zawody w Austrii tworzy szóstka sportowców z województwa świętokrzyskiego: Rafał Mróz, Ernest Jasik, Justyna Salwa z Klubu Olimpiad Specjalnych "Tornado" Skarżysko-Kamienna, Paweł Dunal, Marcin Dunal z Klubu OS "Szansa" Ostrowiec Świętokrzyski oraz Szczepan Witek z Klubu OS "Grom" Busko-Zdrój.

Polscy zawodnicy będą rywalizować w łyżwiarstwie szybkim na torze Eishalle Liebenau w Grazu. Oprócz rywalizacji sportowej nasi zawodnicy, w ramach tzw. programu miast goszczących, poznają też zwyczaje i kulturę Austrii, spotkają przedstawicieli miejscowych władz i mieszkańców regionu.

Moc jest z nami

- Trzymamy kciuki za naszych łyżwiarzy w Austrii, jestem przekonana, że wrócą do kraju z medalami na szyjach i z nową energią będą walczyć o udział w przyszłorocznych Igrzyskach Światowych - podkreśla Joanna Styczeń Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

W próbie generalnej, oprócz Austriaków i Polaków, udział wezmą reprezentanci dyscyplin zimowych z 20 krajów świata, w tym z tak egzotycznych dla sportów zimowych miejsc, jak Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Jordania.

Próbę generalną rozpocznie uroczysta ceremonia otwarcia w Schladming z udziałem osobistości świata sportu, mediów i polityki. Uroczystość uświetni wielu austriackich i światowych artystów, m.in. wokalistka Rose May Alaba, siostra piłkarza Bayernu Monachium, Davida Alaby.

- Jestem niezwykle dumny mogąc powitać wszystkich przybywających do Austrii na Special Olympics Pre-Games 2016. Sport jednoczy ludzi, kraje i kultury i w wyjątkowy sposób pozwala zjednoczyć się sportowcom oraz kibicom. Sport wzmacnia też poczucie własnej wartości. To siła, która rodzi się nie ze zwycięstwa, ale ze stawiania czoła przeciwnościom. Jak powiedział kiedyś Arnold Schwarzenegger, Honorowy Prezes Olimpiad Specjalnych Austria: "Jeśli przechodzisz przez trudności i się im nie poddajesz, masz siłę – jest ona w tobie" - powiedział Jürgen Winter, burmistrz Schladming, jednego z miast-gospodarzy Igrzysk.

Dla Polskich zawodników próba generalna to pierwsza możliwość spotkania się z arenami najbliższych Światowych Igrzysk. Jednak najważniejszym krokiem w rywalizacji o udział w przyszłorocznych Światowych Igrzyskach w Austrii, będą Zimowe Igrzyska Ogólnopolskie, które już w marcu 2016 r. odbędą się w Zakopanem i Białymstoku.

Próba generalna  w Austrii potrwa od 10 do 15 stycznia 2016 r.

Korzyści dla obu stron

Olimpiady Specjalne są światowym ruchem sportowym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to 17,5 tysiąca zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 7,5 tysiąca wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in. wybitni siatkarze Paweł Papke, Sebastian Świderski, a także m.in. Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow. Olimpiady Specjalne Polska są także objęte patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas