Nowy Rok, Nowe Cele
Nowy Rok to idealny czas, kiedy mamy okazję zastanowić się nad swoim dotychczasowym życiem oraz dokonać pewnych podsumowań. To właśnie w tym okresie bardzo często podejmujemy decyzje o porzuceniu złych nawyków i wyrobieniu w sobie lepszych. Sama nazwa „nowy” kojarzy nam się ze zmianą, dlatego właśnie w tym czasie podejmujemy próbę realizacji swoich planów i marzeń. Jeśli do tej pory Twoje noworoczne cele stawały się ulotnymi marzeniami, a spełnianie postanowień kończyło się na entuzjastycznym planie ich realizacji „od jutra” – ten artykuł jest dla Ciebie.
Większość poradników o osiąganiu celów opiera się na metodzie SMART. Jest to pięć prostych zasad, które pozwalają na wyznaczenie celu realnego do osiągnięcia. Jeśli naprawdę chcesz coś osiągnąć, stwórz własny „projekt”, który realizować będziesz krok po kroku. Wystarczy do tego zeszyt (a najlepiej kalendarz) i długopis.
Czym jest SMART? To określenie celu, który musi być:
- S – Specific – Konkretny
- M – Measurable – Policzalny
- A – Achievable – Atrakcyjny
- R – Relevant – Realny
- T – Timely defined – Określony w czasie
-
Cel konkretny
Cel musi być dobrze określony, żebyś wiedział, do czego tak naprawdę zmierzasz. Idealnym sposobem jest wyznaczenie celu głównego, a następnie stworzenie do niego mniejszych celów, które będą przybliżać Cię do punktu docelowego.
Przykład. Cel główny: poprawię swoją kondycję. Cele szczegółowe: 1 raz w tygodniu pójdę na basen, 30 minut jazdy na rowerku w poniedziałki, środy i piątki, słodycze tylko w weekend, miód zamiast cukru, spacer w każdą niedzielę.
-
Cel policzalny
Cel musi dać się zmierzyć. Jest to potrzebne do tego, aby wiedzieć, jakie postępy czynisz w jego realizacji. Sprawa wydaje się prosta przy odkładaniu pieniędzy. Przy innych celach trzeba wykazać się kreatywnością i znaleźć sposób na jego policzenie.
Przykład. Miarą mojej kondycji będzie liczba długości przepłyniętych na basenie w 20 minut podczas pierwszej wizyty. W każdym miesiącu będę mierzyć liczbę przepłyniętych długości w tym samym czasie. Da mi to obraz tego, czy moja sprawność się zwiększa.
-
Cel atrakcyjny
To, do czego dążysz, musi być dla Ciebie interesujące i godne uwagi. Cel nie może być ani nudny, ani taki, że jego realizacja wzbudza w Tobie jedynie poczucie obowiązku. Wypisz na kartce wszystkie dobre rzeczy, jakie się wydarzą, gdy osiągniesz swój cel.
Przykład. Jeśli poprawię swoją kondycję, to będę zdrowsza, będę mieć lepszą sylwetkę, więcej siły i energii. Będę jeszcze bardziej szczęśliwa dzięki endorfinom i polepszy się moje samopoczucie. Będę atrakcyjnie wyglądać w wakacje.
-
Cel realny
Nie porywaj się na rzeczy, które nie są obecnie w Twoim zasięgu. Zamiast postanawiać, że odłożysz milion złotych, załóż regularne odkładanie 10 proc. swoich dochodów i zobacz, co z tego wyniknie. Cele powinny być ambitne i ciekawe, ale możliwe do zrealizowania. Jeżeli okaże się, że cel, który wyznaczyłeś, jest nieosiągalny, nie rezygnuj z niego całkiem. Spróbuj go zmodyfikować i dopasować do aktualnej sytuacji.
Przykład. Jest realne, że ćwicząc 3 razy w tygodniu, chodząc na basen i spacery poprawię swoją kondycję.
-
Cel określony w czasie
Należy wyznaczyć konkretną datę – dzień, miesiąc i rok. Tylko wtedy będziesz mieć kontrolę nad tym, ile czasu pozostało do końca realizacji. Możesz również przypisać daty celom szczegółowym.
Przykład. Chcę poprawić kondycję do wakacji, dlatego wyznaczam termin osiągnięcia celu na 1 lipca 2016 r. – wtedy ostatni raz zmierzę liczbę długości przepłyniętych na basenie i porównam z wynikiem z początku roku.
Warto zapisać sobie swoje cele w kalendarzu, zaznaczyć ważne terminy oraz to, kiedy należy sprawdzić, na jakim etapie realizacji celu jesteś. Zapisywanie samego celu co jakiś czas bywa również pomocne, ponieważ utwierdza w przekonaniu, do czego dążymy.
Najczęstsze błędy
Więcej nie znaczy lepiej
Jeżeli wyznaczymy sobie zbyt wiele celów, nie będziemy w stanie skupić się efektywnie na żadnym z nich. Na początek dobrze jest wyznaczyć sobie jeden konkretny cel i skupić się tylko na nim. Jeżeli uda nam się go osiągnąć, możemy wyznaczyć kolejny, niekoniecznie czekając do następnego Nowego Roku.
Chwilowe zaprzestanie dążenia do celu nie oznacza porażki
Po prostu wróć do realizacji swoich planów. Ten artykuł miał być skończony dzień wcześniej, niż faktycznie powstał. Nie zaniechałam jednak jego napisania, lecz zrobiłam to kolejnego dnia rano.
Brak systemu oceny
Każdy dobry projekt jest systematycznie monitorowany. Wracaj do swoich postanowień, zapisuj je ponownie w kalendarzu/zeszycie oraz oceniaj postępy. Będziesz wiedzieć, na jakim etapie realizacji celu się znajdujesz.
Rozmyślanie o rzeczach, na które nie masz wpływu
To prowadzi jedynie do frustracji. Swoją energię poświęć na coś, na co masz realny wpływ. Jeśli np. rozchorujesz się, nie czuj się źle, tylko zaopiekuj się sobą. Jeśli czujesz się przeciążony, daj sobie kilka dni przerwy – dążenie do celów ma dawać satysfakcję, a nie poczucie przymusu. Nie szukaj jednak wymówek dla swojego lenistwa.
Porównywanie się do innych
Każdy ma inne predyspozycje oraz zdolności. To, że ktoś osiągnął sukces w dany sposób, nie oznacza, że twoja droga do podobnego celu ma być taka sama. Działaj na miarę swoich możliwości, bez porównywania się do innych. Tylko w taki sposób realizacja celu przyniesie Ci radość i satysfakcję.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Podpaski dla szkół w całej Polsce. Ruszyła rekrutacja szkół do programu pilotażowego MEN!
- Łzy smutku zamienione w łzy radości. Reprezentacja Polski kobiet trzecią drużyną świata!
- Wystawa oraz Aukcja Wielkiego Serca
- Ekstra pieniądze z ZUS dla stulatków
- Białystok: „Dekada 80” - spektakl z udziałem osób z niepełnosprawnością słuchu
Dodaj komentarz