Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Akademia Roca. Łazienka Dostępna

15.12.2015
Autor: artykuł sponsorowany
dostosowana na wysokość toaleta dla osoby z niepełnosprawnością, przy której znajdują się dwie ramy

Akademia Roca to poradnik przeznaczony dla osób, które poszukują nowych, ciekawych i ekologicznych rozwiązań wyposażenia łazienki. Najnowszy numer – „Łazienka Dostępna” – dotyczy łazienki przeznaczonej dla osób ze szczególnymi potrzebami, osób starszych, chorych, z niepełnosprawnością czy dzieci. Jednak łazienka dostępna może okazać się przydatna, a nawet niezbędna, w wielu różnych sytuacjach życiowych, takich jak ciąża czy rehabilitacja po urazie lub operacji.

Jej najważniejsze cechy to ergonomia, użyteczność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Przy aranżowaniu takiej przestrzeni nie należy zapominać też o estetycznym i funkcjonalnym wykończeniu.

Bezpieczeństwo i komfort

W Akademii Roca dostępność łazienki pokazana jest w kontekście przestrzeni prywatnej i publicznej. Ta w domu zapewnia wygodę, bezpieczeństwo i higienę, a dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej również samodzielność. Materiały zawarte w tym raporcie pokazują, co można zrobić, aby łazienka była wygodna i bezpieczna dziś, gdy jesteśmy zdrowi, a także wówczas, gdy nasze możliwości ruchowe będą mniejsze.

wanna, do której wlewa się woda

Dostosowana łazienka jest niezwykle ważna także w wypadku toalet w przestrzeni publicznej. Warto podkreślić, że samodzielny dostęp do łazienki likwiduje wiele przeszkód dla osób z niepełnosprawnością ruchową, umożliwia prowadzenie aktywnego, pełnego życia, ułatwia dostęp do kultury i wypoczynku, a co za tym idzie, przyczynia się do walki z wykluczeniem.

uchwyt lekarski

Uchwyt lekarski

Aby osoby z niepełnosprawnością miały nieskrępowany dostęp do łazienki, powinna ona mieć poszerzone drzwi bez progów, dzięki czemu bez problemu zmieści się w nich wózek inwalidzki. Specjalistyczne rozwiązania: ceramika zamontowana na odpowiedniej wysokości, baterie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością oraz niezbędne akcesoria, takie jak uchwyty, krzesełka, drabinki zapewnią wygodę i bezpieczeństwo. Przy planowaniu łazienki dostępnej należy wziąć pod uwagę jakość materiałów, jak również elementów wyposażenia, nie tylko ze względu na funkcjonalność i ergonomię użytkowania, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo.

dostosowany prysznic do osoby z niepełnosprawnością - bez progów, z inną nawierzchnią dla wózka niż reszta podłogi w łazience

Wzorcowa łazienka

Należy również przemyśleć potrzeby wszystkich domowników, a także pamiętać o kilku zasadach. Powierzchnia manewrowa dla wózka inwalidzkiego powinna mieć minimum 150 cm średnicy, aby móc wygodnie korzystać z łazienki. Taką powierzchnię można stworzyć poprzez połączenie łazienki i WC. W trakcie projektowania przestrzeni warto wziąć pod uwagę preferencje i przyzwyczajenia osób starszych i z niepełnosprawnościami, nie tylko przyjęte normy.

umywalka i lustro, umieszczone na odpowiedniej wysokości dla osób z niepełnosprawnością, w tle widać prysznic

Może to mieć znaczący wpływ na ostateczny kształt łazienki, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę różne typy wózków. Starsze modele mają długość do 1,2 m i wysokość siedzenia 46-50 cm, a nowe – długość około 0,9 m i wysokość siedzenia 46 cm. Składane krzesełko w kąciku kąpielowym o wymiarach 45x40 cm zapewni komfort użytkowania. Dodatkowo, należy zainstalować uchwyty ścienne proste i poziomo-pionowe o różnych długościach, najlepiej od sprawdzonych producentów i posiadające wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty gwarantujące bezpieczeństwo korzystania z łazienki.

Z kolei umywalki powinny być płaskie i odpowiednio wyprofilowane oraz instalowane na wysokości maksimum 80 cm, a dla dzieci z niepełnosprawnością – 60 cm; powinny też mieć minimum 60 cm szerokości. Dookoła niej powinny też być zainstalowane poręcze i uchwyty ścienne, które umożliwią swobodne i samodzielne poruszanie. Ich długość nie powinna przekraczać 70 cm. Miska WC powinna się znajdować na wysokości 48 cm, a jej konstrukcja powinna być specjalnie wydłużona do 70 cm, co zapewni bezpieczeństwo korzystania. W zależności od konstrukcji ścian można wybrać kompakt lub miskę podwieszaną.

umywalka dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością

Wyzwaniem dla projektantów są również łazienki użyteczności publicznej, na przykład łazienki hotelowe, w centrach handlowych czy toalety miejskie. Muszą być nie tylko wygodne, ale także zapewnić higienę. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są baterie umywalkowe z czujnikiem ruchu, który uruchamia strumień wody. Dzięki temu woda płynie tylko i wyłącznie wtedy, gdy się jej potrzebuje. Wzrasta również popularność takich rozwiązań, jak bezdotykowe dozowniki do mydła oraz toalety i bidety z suszarką, zastępujące powoli papier toaletowy. Problem higieniczny stanowią również klamki, dotykane przez masę ludzi. Rozwiązaniem wzorniczym tego problemu jest stosowanie specjalnej nakładki w kształcie litery U, która umożliwia otwieranie drzwi za pomocą pchnięcia.


Akademia Roca powstała dzięki inicjatywie jednego z największych na świecie producentów wyposażenia do łazienek – Grupy Roca.

Dostępne informacje w tej tematyce są dostępne na stronie AkademiaRoca.pl.

Dotychczas ukazały się trzy numery: „Wanna czy prysznic”, „Ekologia to ekonomia” i „Odzyskiwanie przestrzeni w łazience”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas