Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Moc atrakcji we Wrocławiu

30.11.2015
Autor: inf. pras.
Stary Rynek we Wrocławiu, zdjęcie z lotu ptaka

30 listopada 2015 r. rozpoczął się Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami we Wrocławiu. Tego dnia Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i rzecznik miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych wręczą Certyfikaty „Wrocław bez barier” instytucjom, osobom i organizacjom, które na co dzień przełamują bariery.

Podczas Wrocławskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych odbędą się liczne panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli środowiska osób z niepełnosprawnością, ekspertów i polskiego parlamentu. Przedstawione zostaną projekty miejskie realizowane przez wrocławskie organizacje pozarządowe. W tym samym czasie w BarBarze będą miały miejsce Targi Pracy dla osób z niepełnosprawnością.

Działania na rzecz osób z niepełnosprawnością odbywają się nieustannie, często bez medialnej wrzawy. To konkretne działania i „praca u postaw”. Dlatego w tygodniu, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, warto wziąć udział w kilku z nich.

Wydarzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych we Wrocławiu

1 grudnia 2015

Mikołajkowa Rozdawajka Jabłek Fundacji „Potrafię Pomóc”

Do Wrocławia przyjedzie 20 ton jabłek, które rozda Fundacja „Potrafię Pomóc”. Jabłkowa pomoc jest możliwa poprzez skup interwencyjny jabłek w Agencji Rozwoju Regionalnego, do którego zgłosiła się Fundacja Potrafię Pomóc.

- Przy współpracy ze stowarzyszeniem z Miejskiej Górki i Urzędem Miejskim Wrocławia, dostaliśmy owoce do rozdysponowania wśród osób potrzebujących – mówi Adam Komar, prezes Fundacji Potrafię Pomóc.

Owoce trafią do innych organizacji pozarządowych, m.in. zajmujących się osobami z niepełnosprawnością, ale także np. do więźniów jednego z wrocławskich zakładów karnych. Akcja zacznie się o godz. 10 przy ulicy Fabrycznej 14D. Będzie prowadzona we współpracy z Fundacją „Potrafię Pomóc”, która działa na rzecz dzieci z niepełnosprawnością.

2.12.2015

Panel dyskusyjny pt. Studenci z niepełnosprawnością – Wrocław

Fundacja Sapere Aude i Samorząd Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego relizują projekt „Studenci z orzeczeniem o niepełnosprawności – Wrocław”. W panelu dyskusyjnym wezmą udział, m.in. Ariel Fecyk ze Stowarzyszenia „Twoje Nowe Możliwości” i Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych. Dyskusja rozpocznie się o godz. 10 w Gmachu Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego przy ulicy Koszarowej.

Warsztaty baśnioterapeutyczne w ramach projektu „Wykluczeni z Kultury”

Centrum Kultury Wrocław-Zachód przy ulicy Chociebuskiej 4-6 realizuje projekt „Wykluczeni z kultury 2015”, w ramach którego zaprasza dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności na bezpłatne warsztaty baśnioterapeutyczne.

Są to zajęcia integracyjne prowadzone przez wrocławską pieśniarkę, Katarzynę Nowak (osobę niewidomą). Zajęcia polegają na opowiadaniu baśni przez prowadzącą, która akompaniując sobie na gitarze wchodzi z dziećmi w dialog i wspólną wymianę spostrzeżeń. W warsztatach biorą udział dzieci z niepełnosprawnością i grupa około 40 osób z młodszych klas szkół podstawowych. Zapraszamy dzieci z młodszych klas, dla których opowiadanie bajek będzie ciekawym przeżyciem. Dodatkową atrakcją spotkań są zajęcia ceramiczne, doskonale rozbudzające wyobraźnię maluchów.

Najbliższe zajęcia odbędą się 2 grudnia w godz. 10-11 oraz 11:30-12:30. Osoby zainteresowane udziałem ich dzieci w warsztatach proszone są o kontakt telefoniczny pod nr tel.: 694 101 323.

3.12.2015

Szkolne uroczystości

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych odbędą się w Szkole Podstawowej nr 116 i Gimnazjum nr 52 dla Uczniów z Dziecięcym Porażeniem Mózgowym o godz. 10 we Wrocławiu przy ul. Ignuta 28.

„Nasze zainteresowania, nasze pasje. Zniesienie barier architektonicznych, kulturalnych i komunikacyjnych w naszym mieście a możliwości realizowania zainteresowań” – w trakcie obchodów zostanie przedstawiona prezentacja o „Wrocławiu bez barier”. Odbędą się także gry integracyjne, a uczniowie opowiedzą o swoich pasjach. Na koniec wystąpi studencka grupa teatralna z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralne we Wrocławiu.

4.12.2015

Spotkanie kibiców z niepełnosprawnością z Piotrem Baronem, trenerem żużlowców Betardu Sparty Wrocław

W siedzibie projektu „Kibice Razem” przy ul. Szewskiej 66/67, finansowanego z budżetu miasta, odbywają się cykliczne spotkania Klubu Kibiców Niepełnosprawnych. Jest to okazja do wymiany doświadczeń, wspólnego spędzania ze sobą czasu, a także poznania ciekawych gości.

W ramach miejskiego projektu „Świetlica na Szewskiej” (finansowanego ze środków PFRON) swoich fanów odwiedzili już trener piłkarzy Śląska Wrocław Tadeusz Pawłowski i legenda wrocławskiej koszykówki, Maciej Zieliński.

Przyszedł czas na sport żużlowy, co jest możliwe dzięki współpracy KKN z rzecznikiem miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych. Piotr Baron, to postać nietuzinkowa, niegdyś znakomity zawodnik słynący z ataków przy krawężniku, a dziś wybitny menadżer, który doprowadził swoją drużynę do srebrnego medalu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.


3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Ustanawiając Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób z niepełnosprawnością z resztą społeczeństwa.

W roku 2006 na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych została przyjęta Konwencja o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Według dokonanych zapisów, osoby z niepełnosprawnością mają prawo do: wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się i do niezależnego życia, do ochrony zdrowia, życia prywatnego i rodzinnego, edukacji oraz prawo do udziału w życiu politycznym i kulturalnym. W konwencji znalazły się również inne niezwykle ważne zapisy, a dotyczące równego dostępu do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, transportu, informacji i komunikacji.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • A Świdnica? Tylko Wrocław się lczy
    mat
    02.12.2015, 15:22
    No i co z pozostałymi kulawymi na dolnośląskim regionie nie jest różowo. Świdnica np. albo wybudowany dworzec w Legnicy.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas