Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ludzka twarz ekonomii – Integracja z nagrodą dla przedsiębiorstw społecznych

18.11.2015
Autor: Mateusz Różański
eksperci Integracji trzymający nagrodę

Fundacja Integracja otrzymała nagrodę w Konkursie na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku im. Jacka Kuronia. Doceniono sprawne i atrakcyjne działania marketingowe i PR Fundacji.

Uroczyste wręczenie nagród najlepszym przedsiębiorstwom społecznym odbyło się 17 listopada 2015 r. w warszawskiej siedzibie firmy konsultingowej PWC, która od lat wspiera sektor ekonomii społecznej. Była to piąta edycja konkursu organizowanego przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Pomysł, praca, pasja

- Miałem przyjemność zobaczenia wszystkich aplikacji konkursowych i szczerze powiem, że to, co robicie, zapiera dech w piersiach i równie szczerze, jako doświadczony przedsiębiorca, zazdroszczę wam pomysłów, co pasji i serca do pracy – mówił, zwracając się do zebranych w siedzibie firmy PWC finalistów konkursu Artur Nowak-Gocławski, prezes ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych, fundatora nagrody. – Dobrze wiemy, że każdy wspaniały pomysł wymaga, by o nim powiedzieć, przebić się do partnerów i klientów – i tego właśnie dotyczy ta kategoria. Nagrodę za najlepszą komunikację marketingową i PR otrzymuje Fundacja Integracja! – ogłosił na końcu.

Jest to tym większe wyróżnienie, że był to debiut Fundacji Integracja w Konkursie Przedsiębiorstwo Społeczne Roku. Również sama nagroda ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych została przyznana po raz pierwszy.

Rafał Chmura przemawia podczas wydarzenia w tle zdjęcie zespołu Integracji

Rafał Chmura, kierownik ds. kluczowych klientów w Dziale Usług Eksperckich Fundacji Integracja

- Jesteśmy mile zaskoczeni tą nagrodą – powiedział odbierając nagrodę Rafał Chmura, kierownik ds. kluczowych klientów w Dziale Usług Eksperckich Fundacji Integracja. – Obiecujemy, że będziemy jeszcze ciężej pracować, a efekty tej pracy będą jeszcze bardziej widoczne, bo dobrze rozumiemy, że ta nagroda ma nas do tego motywować.

Oprócz tego Fundacja Integracja, razem z pozostałymi 25 finalistami konkursu, może od tej pory szczycić się Znakiem [eS], czyli Znakiem Przedsiębiorstwa Ekonomii Społecznej. To certyfikat jakości przyznawany przez FISE firmom i organizacjom, które zarabiając pieniądze, realizują ważne społecznie cele.

Ludzie bezdomni bezdomnym zwierzętom

Główną nagrodę w konkursie, ufundowaną przez Fundację Crédit Coopératif, otrzymało Stowarzyszenie Integracji Społeczności Lokalnych Wielkopomoc, które zajmuje się bezdomnymi zwierzętami. Zatrudnienie w Wielkopomocy znajdują osoby dotknięte bezdomnością.

- Siedem gmin zaufało grupie osób bezdomnych, wykluczonych, często postrzeganych jako element zbędny, który do niczego się nie nadaje, i powierzyło nam tak ważne zadanie, jakim jest opieka nad zwierzętami. Zaowocowało to piętnastoma kolejnymi gminami, które czekają w kolejce, by z nami współpracować – mówił Hieronim Włodarczyk, prezes Zarządu Wielkopomocy, który odniósł się też do własnych przeżyć. – Cieszy mnie to, że zmienia się postrzeganie osób bezdomnych. Jeszcze cztery lata temu byłem bezdomnym na ulicach Dublina.

Hieronim Włodarczyk odbiera nagrodę

Hieronim Włodarczyk odbiera nagrodę dla Stowarzyszenia Integracji Społeczności Lokalnych Wielkopomoc

Warto podkreślić, że Wielkopomoc zwyciężyła również w organizowanym przez Fundację Ashoka konkursie Społeczny Startup.

W konkursie przyznano jeszcze trzy nagrody. Nagroda Fundacji BGK „Pomysł na Rozwój” powędrowała do Diakonijnej Spółki Zatrudnienia sp. z o.o., która w Kwilczu w województwie wielkopolskim prowadzi zakład produkcji i obróbki elementów metalowych oraz zakład krawiecki. Biłgorajskie Przedsiębiorstwo Społeczne sp. z o.o., zatrudniające osoby długotrwale bezrobotne przy utrzymaniu zieleni i boisk sztucznych, a także w prowadzonej przez siebie myjni samochodowej, otrzymało wyróżnienie od firmy PwC, partnera strategicznego konkursu. Laureaci poprzednich edycji konkursów postanowili nagrodzić zaś Wielobranżową Spółdzielnię Socjalną ARTE.

Śladami Jacka Kuronia

Przy okazji piątej edycji konkursu nadano mu imię Jacka Kuronia, polityka, działacza opozycji antykomunistycznej, który przez całe swoje życie był wierny idei budowania społeczeństwa otwartego, w którym każdy człowiek ma swoje miejsce. Wpisywały się w to jego działania na rzecz ekonomii społecznej.

- Chciałabym, aby nadanie konkursowi imienia Jacka Kuronia stało się refleksją nad tym, jak jest, ale również do przewartościowań, jakich oczekuje od nas coraz mocniej napierająca rzeczywistość – mówiła obecna na gali konkursu Danuta Kuroń, prezeska Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia.

Danuta Kuroń przemawia podczas wydarzenia

Danuta Kuroń, prezeska Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia

Jej zdaniem potrzebne jest zdefiniowanie roli, jaką przedsiębiorstwa społeczne mają odgrywać w Polsce i stworzenie im odpowiednich do tego warunków.

- Gospodarka społeczna byłaby kreacją społecznego segmentu na rynkach, w tym na rynku pracy, mogłaby się przyczynić do znalezienia odpowiedzi na dwa wielkie społeczne problemy. Jeden to sposób finansowania problemów społecznych, skuteczniejszy niż metoda projektu, realizowana w trybie rywalizacji o dotację czy grant. Drugi to dostęp do zarobkowania dla wysadzonych z siodła. Nie tylko przez los, ale i przez rewolucję technologiczną i globalną transformację ustrojową – mówiła Danuta Kuroń. – Pracy, którą należy wykonać, a której nie ma kto finansować, jest naprawdę dużo i jest to praca niezwykle ważna, co widzimy na co dzień w gminach i dzielnicach.

Jej zdaniem, aby gospodarka społeczna mogła się rozwijać i odpowiadać na potrzeby zmieniającego się świata, potrzebne są odpowiednie środki finansowe, do których niestety przedsiębiorstwa społeczne nie mają dostępu.

- W swoich tekstach Jacek zostawił nam przesłanie, które brzmi: „naszym zadaniem jest budowa takiego ładu społeczno-gospodarczego, który realizuje dążenia ludzi” – podkreśliła. – Wymaga to, by państwo swoim celem uczyniło to, co ludzie uważają za swoje prawa. Warunkiem niezbędnym tego procesu jest organizowanie się społeczeństwa do władzy i własności. Musimy zbudować szeroko dostępny mechanizm stawania się współgospodarzem.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas