Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dofinansowanie pracodawcy do studiów

24.11.2015
Autor: Jacek

Witam. Szukałem w internecie u wujka Google'a i jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie, a brzmi ono tak: jestem osoba niepełnosprawną z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu, pracuję w zakładzie pracy chronionej na cały etat i czy istnieje coś takiego, jak dofinansowanie do studiów? Mam maturę i chciałbym studiować zaocznie, lecz studia są dla mnie za drogie. Czy mój pracodawca, z uwagi na to, że dostaje dofinansowanie z PFRON, może/musi dać mi taką możliwość, jeśli chcę studiować? Dodam, że pracuję na stanowisku sprzątającego.

Szanowny Panie,

Pracodawcy prowadzący zakłady pracy chronionej (ZPCH) mają obowiązek utworzyć Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON). Jego środki przeznaczane są na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych.

Status prawny ZFRON reguluje Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r. oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2007 w sprawie Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Określa ono:

  • rodzaje wydatków ze środków ZFRON, w tym wydatki w zakresie zasady de minimis,
  • warunki wykorzystania środków funduszu rehabilitacji,
  • zakres, warunki i formy udzielania pomocy indywidualnej,
  • tryb ustalania zakładowego regulaminu wykorzystania środków funduszu rehabilitacji.

Pracodawca względem pracownika może skierować również pomoc personalną. Środki funduszu rehabilitacji mogą być przeznaczone także na indywidualną pomoc dla osób z niepełnosprawnością. Chodzi wyłącznie o potrzeby osób z niepełnosprawnością zatrudnionych przez pracodawcę. Szef nie odnosi tutaj żadnej korzyści finansowej. W jakich formach może objawiać się to indywidualne wsparcie? Może to być na przykład wspomniana przez Pana edukacja, czyli pokrycie kosztów kształcenia lub dokształcania, w tym również w szkołach średnich i wyższych, odpłatność za kursy i szkolenia rozwijające pozazawodowe zainteresowania osób z niepełnosprawnością.

Przede wszystkim zalecam rozmowę z pracodawcą. Proszę przedstawić swój pomysł na rozwój edukacyjny. Pracodawca powinien docenić chęć dalszego kształcenia. Jednak dopiero po przeanalizowaniu dostępnych środków będzie mógł powiedzieć, czy sfinansowanie/dofinansowanie dalszego etapu nauki jego pracownika będzie możliwe.


Podstawa prawna:


Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób z niepełnosprawnością w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas