Prawnik radzi: podstawa prawna
Szukam podstawy prawnej, aby się na nią powołać w piśmie do spółdzielni mieszkaniowej, do której chcę wystąpić z prośbą o pomoc w pokonywaniu schodów do mojego mieszkania na II piętrze w budynku bez windy. Już mam dość tego, że za każdym razem, kiedy muszę wyjść, organizuję znajomych, aby pomogli mi wydostać się z domu oraz potem do niego powrócić.
Maciej W.
Niewiele dowiadujemy się z Pana listu. Czy w związku z chęcią uzyskania dostępu do mieszkania na II piętrze ma Pan propozycję, jak ten problem rozwiązać?
Proszę pamiętać, że interes jednostki może czasami stać w sprzeczności z interesem większości (pozostałych członków spółdzielni, reprezentowanych przez władze spółdzielni). I często spółdzielnia ma argumenty prawne, niestety, po swojej stronie.
Władze spółdzielni mogą powoływać się na:
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 Nr 75 poz. 690 ze zm.) Znajdują się tam szczegółowe przepisy, które obowiązują i spółdzielnię i Pana;
- Statut spółdzielni, który zapewne reguluje m.in. tryb odwołań członków spółdzielni od decyzji jej organów (to na wypadek wejścia w spór).
Brak sankcji
Nie znamy wymiarów klatki schodowej w Pańskim bloku. Być może istnieje możliwość zastosowania urządzeń pomocnych, być może nie będzie to możliwe. Wyżej podane rozporządzenie ogranicza kwestię wykonania pochylni lub zainstalowania odpowiednich urządzeń technicznych, umożliwiających dostęp osobom z niepełnosprawnością, tylko do mieszkań położonych na I kondygnacji nadziemnej. Być może, choć jest to niełatwe, powinien Pan podjąć starania o zamianę mieszkania lub uzyskanie innego. Może pomogłoby nagłośnienie problemu.
Wnioski dotyczące likwidacji barier architektonicznych nie są hurraoptymistyczne. Z jednej strony Prawo budowlane w coraz szerszym stopniu wpływa na likwidację barier architektonicznych i na ich brak w nowo powstających inwestycjach oraz na konieczność dostosowania obiektów tam, gdzie te bariery faktycznie istnieją. Niestety, z drugiej strony brak jest sankcji za nieprzestrzeganie tych przepisów – poza tym w znacznej mierze dotyczą one nowych lub stosunkowo nowych inwestycji.
W przypadku złożenia przez Pana wniosku do spółdzielni ws. dostosowania klatki schodowej, odmowy spółdzielni i całej drogi odwoławczej, którą przewiduje statut, istnieje droga sądowa (powództwo cywilne), jednakże, jakkolwiek wydaje się to niesprawiedliwe, spółdzielnia może mieć silne argumenty, które mogą zaważyć na wyniku sprawy. Tym argumentom może Pan przeciwstawić normy ogólne, takie jak art. 5 Kodeksu cywilnego (sprzeczność ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa, prawa jednostki gwarantowane Konstytucją RP), aczkolwiek wynik procesu nie jest gwarantowany. Dobrym rozwiązaniem może być zwrócenie się o pomoc do organizacji (fundacji, stowarzyszeń), które zajmują się tego typu przypadkami (np. nagłaśniają je w mediach).
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- „Wejdź Nowa” z własnym zakończeniem. Teatr Pinokio w Łodzi znów przełamuje bariery dostępu do kultury
- Dentezja – bezpłatna stomatologia bez barier dla osób z niepełnosprawnością w Warszawie
- Gospodynie turnieju minimalnie lepsze. Porażka Polek w meczu otwarcia MŚ
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
Dodaj komentarz