Dni opieki na dziecko niepełnosprawne
Po wyjściu za mąż jestem macochą dziecka niepełnosprawnego (ukończył 18 lat) i zamieszkujemy jedno gospodarstwo domowe. Nie nastąpił proces adopcyjny, będę kuratorem syna. Czy mogę korzystać (pracuję na cały etat) z dni przysługujących na opiekę na dziecko? Jest upośledzony w stopniu znacznym.
Szanowna Pani,
Nie jest łatwo wychowywać dziecko, które wymaga większej uwagi, troski, opieki. Niestety jednak, w uprawnieniach pracownika w Kodeksie pracy, nie ma odniesienia do rodzica wychowującego dziecko z niepełnosprawnością. Uprawnienie do 2 dni opieki nad dzieckiem wynikają z przepisów ogólnych KP (art. 188 - zwolnienie od pracy na opiekę).
Należy pamiętać, że zwolnienie na opiekę nad dzieckiem przysługuje w przypadku sprawowania opieki nad: dzieckiem własnym, dzieckiem przysposobionym adoptowanym oraz dzieckiem przyjętym na wychowanie w ramach rodziny zastępczej. Pracownik, który stara się o zwolnienie, musi wychowywać przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat. Jeśli warunek ten nie jest spełniony, pracownik nie uzyska prawa do zwolnienia.
Biorą pod uwagę informacje podaną przez Panią, na chwile obecną nie posiada Pani pełni władz rodzicielskich względem pasierba, również jako opiekun prawny, dlatego też nie mogłaby Pani skorzystać z prawa do zwolnienia na podstawie art. 188.
Doradzam bezpłatną konsultację prawną, by uzyskać informacje, które pomogą Państwu właściwie postępować w obecnej sytuacji i znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Podstawa prawna:
- Art. 188 Kodeksu pracy
- Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015 poz. 1268)
Z poważaniem,
Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia