Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sukces Bogatyńskich Amazonek

17.11.2008
Autor: Marcin Urban, Fot. Archiwum organizatora
Źródło: inf. własna

W październikową niedzielę w Bogatyni mammografia oraz nowotwór były najczęściej powtarzanymi słowami. A wszystko za sprawą grupy bogatyńskich Amazonek, które - zainspirowane działaniami Amazonek z całej Polski - postanowiły zorganizować w Bogatyni akcję Różowej Wstążki.

Od wczesnych godzin rannych do dyspozycji mieszkańców były następujące badania: mammografia, usg piersi, cytologia, badanie na osteoporozę, a także praktyczna nauka wykrywania guzów piersi, porady lekarzy urologa, ginekologa, ginekologa-onkologa i chirurga onkologa.

podczas Różowej Wstążki

Można było również wykonać pomiar poziomu cukru i cholesterolu, zmierzyć ciśnienie czy zapoznać się z informacjami na temat krwiodawstwa. Usługi medyczne zapewnił wykwalifikowany personel SP ZOZ w Bogatyni.

Bogatyńskie Amazonki zaimponowały innowacyjnością. Nie zorganizowały tak powielanego w wielu miastach marszu, ale zamiast niego zaproponowały udział w biegach: dla zaawansowanych - w którym udział wzięli lokalni i zagraniczni sportowcy, oraz rekreacyjnym dla dorosłych i dzieci. Na znak solidarności z Amazonkami biegacze przypięli różowe wstążeczki.

Kolejnym punktem programu była prezentacja 16 wielkowymiarowych zdjęć przedstawiających młode Amazonki (do 34. roku życia). Wystawa jest zatytułowana „Niejedna z jedną”. Pojawienie się jej w Bogatyni zainteresowało telewizję TVN, która kręci film na temat losów trzech Amazonek – modelek.

wystawa zdjęć

W godzinach popołudniowych w sali kinowej BOK można było obejrzeć program edukacyjno – kulturalny. Złożyły się na niego wykład Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii onkologicznej dla Województwa Dolnośląskiego – dr nauk med. Marka Pudełko, który mówił o wykrywalności i leczeniu chorób nowotworowych.

Natomiast dziekan wydziału fizjoterapii AWF we Wrocławiu - prof. dr hab. Marek Woźniewski - podczas wykładu odpowiedział na pytanie „Czy aktywność fizyczna może uchronić nas od raka?”. Dużym zainteresowaniem cieszył się wystawiony w tym dniu na deskach sceny BOK monodram na postawie książki Krystyny Kofty pt. „Lewa, wspomnienie prawej”, w wykonaniu aktorki Teatru Toruńskiego, Teresy Stępień–Nowickiej. Swoją energią, zapałem i talentem aktorka przekonywała, że można i w tej formie – mówiąc ze sceny - nawoływać do koniecznych badań.

Różowa Wstążka

Później odbyło się losowanie upominków ufundowanych przez firmę AVON – aktywnie włączającej się w akcje Różowej Wstążki na terenie całego kraju. Bogaty w wydarzenia dzień zakończył się profesjonalnym pokazem sukien ślubnych i wieczorowych.

Wręczane na początku imprezy przez Amazonki odznaki - symbole różowej wstążki - mają za zadanie przypominać kobietom zdrowym o konieczności robienia badań kontrolnych. - Różowa Wstążka jest po to, aby obudzić świadomość, aby kobiety nie bały się badań, ponieważ choroba wykryta we wczesnym stadium jest całkowicie wyleczalna oraz po to, aby zacząć o chorobie nowotworowej mówić wprost, nie wstydzić się jej, traktować ją jak każdą inną  -  mówi Dorota Bojakowska, prezes bogatyńskich Amazonek. 

Różowa Wstążka

Bogatyńskie Amazonki - poprzez wykłady, sztukę sceniczną, wystawę - postanowiły przekazać jak najwięcej wiedzy na temat chorób nowotworowych, chciały różnymi sposobami obudzić świadomość mieszkańców Miasta i Gminy Bogatynia. Z badań i porad skorzystało ok. 800 osób.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas