Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sztuka bez ograniczeń

24.10.2008
Autor: Bartosz Remin, Fot. Bartosz Remin
Źródło: inf. własna

15 października obchodzony był na całym świecie dzień osób z dysfunkcją wzroku, znany jako Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Z tej okazji Polski Związek Niewidomych Okręg Małopolska poraz kolejny z organizował wystawę prac osób niewidomych oraz słabowidzących.

Tegoroczna wystawa jest już ósmą z kolei. Jej tytuł „Przez pryzmat ciemności” pokazuje, że osoby, które na co dzień otacza mrok  mogą odczuwać pełnię barw i kolorów. Pomimo ograniczeń, ale dzięki bezgranicznej wyobraźni, artyści amatorzy potrafią tworzyć dzieła o niepowtarzalnej kolorystyce .  Swoje prace artyści wykonali różnymi technikami. Są wśród nich: obrazy olejne, pastele, rysunki, szkice, rzeźby, płaskorzeźby, fotografie oraz haftowane serwetki.

Wystawa promuje dorobek plastyczny osób z dysfunkcją wzroku oraz zachęca do integracji środowiska z resztą społeczeństwa.

Podczas wernisażu wystawy wręczono nagrody dla artystów amatorów, prezentujących swoje prace. Imprezę uświetniła muzyka wykonywana przez osoby niewidome i niedowidzące.  Najpierw do świata  melancholii i rozmyślań publiczność zaprosiła swymi piosenkami Ewa Dudek. Następnie bluesem znad mórz do wspólnego śpiewania porwał publiczność stary wilk morski Mariusz Tracz, który mimo dysfunkcji wzroku regularnie żegluje.

Na koniec wystąpił zespół Cantito, składający się z wychowanków  Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących z Krakowa. Grupa jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Obecnie przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty.

Wystawę „Przez Pryzmat Ciemności” oglądać można do 22 listopada w klubie 2 Korpusu Zmechanizowanego przy ulicy Zyblikiewicza 1 w Krakowie.

Na zdjęciu: występ zespołu Cantito. Fot. Bartosz Remin
Na zdjęciu: występ zespołu Cantito. Fot. Bartosz Remin

Komentarz

  • heh
    tramwaj16
    27.01.2009, 01:06
    popieram, że więcej. Ale nie rozumiem tej mafii. Problem jest taki, że media są wolne, a osobiście nie zauważam wyliczonych bezlitośnie medialnych grzechów ciężkich. Może poproszę przedmówcę o konkretne przykłady, będzie mi się łatwiej odnieść

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas