Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sztuka bez ograniczeń

24.10.2008
Autor: Bartosz Remin, Fot. Bartosz Remin
Źródło: inf. własna

15 października obchodzony był na całym świecie dzień osób z dysfunkcją wzroku, znany jako Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Z tej okazji Polski Związek Niewidomych Okręg Małopolska poraz kolejny z organizował wystawę prac osób niewidomych oraz słabowidzących.

Tegoroczna wystawa jest już ósmą z kolei. Jej tytuł „Przez pryzmat ciemności” pokazuje, że osoby, które na co dzień otacza mrok  mogą odczuwać pełnię barw i kolorów. Pomimo ograniczeń, ale dzięki bezgranicznej wyobraźni, artyści amatorzy potrafią tworzyć dzieła o niepowtarzalnej kolorystyce .  Swoje prace artyści wykonali różnymi technikami. Są wśród nich: obrazy olejne, pastele, rysunki, szkice, rzeźby, płaskorzeźby, fotografie oraz haftowane serwetki.

Wystawa promuje dorobek plastyczny osób z dysfunkcją wzroku oraz zachęca do integracji środowiska z resztą społeczeństwa.

Podczas wernisażu wystawy wręczono nagrody dla artystów amatorów, prezentujących swoje prace. Imprezę uświetniła muzyka wykonywana przez osoby niewidome i niedowidzące.  Najpierw do świata  melancholii i rozmyślań publiczność zaprosiła swymi piosenkami Ewa Dudek. Następnie bluesem znad mórz do wspólnego śpiewania porwał publiczność stary wilk morski Mariusz Tracz, który mimo dysfunkcji wzroku regularnie żegluje.

Na koniec wystąpił zespół Cantito, składający się z wychowanków  Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących z Krakowa. Grupa jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Obecnie przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty.

Wystawę „Przez Pryzmat Ciemności” oglądać można do 22 listopada w klubie 2 Korpusu Zmechanizowanego przy ulicy Zyblikiewicza 1 w Krakowie.

Na zdjęciu: występ zespołu Cantito. Fot. Bartosz Remin
Na zdjęciu: występ zespołu Cantito. Fot. Bartosz Remin

Komentarz

  • więcej takich imprez
    Swoja własna
    04.11.2008, 17:57
    Bardzo szanuję prawdziwych artystów oraz ich twórczość w różnym wydaniu. Nie uczestniczyłam w spotkaniu, jednak już z samego opisu wynika, że poziom prezentowanej twórczości, był z pewnością na wyższym poziomie, jak emitowane w telewizji publicznej pseudo rozrywkowe programy kabaretowe, w których, ze szczególnym okrucieństwem propagowana jest jawna dyskryminacja, nienawiść społeczna, znieważanie i brutalne dowcipy oraz manipulacja powodująca monopolizowanie rzeczywistości wg wartości mafii, pod adresem osób z dysfunkcją narządu wzroku. co na to rada programowa? Nie strasz mnie więcej zatęchła medialna mafio, bo my na prowincjach też potrafimy się zintegrować i kąsać.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas