Nowe orzeczenie – co ze świadczeniem?
Dlaczego mam wstrzymane świadczenie pielęgnacyjne i rehabilitacyjne? Dziecko ukończyło 16 lat i od malutkości jest takie, jakie jest. Już od 1 klasy podstawówki ma orzeczenie o niepelnosprawnosci intelektualnej. Opinia psychologiczna mówi, że jest na pograniczu umiarkowanym ze znacznym, a nowe orzeczenie dostała, że ma stopień umiarkowany. Co dalej?
Szanowna Pani,
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej:
- matce bądź ojcu dziecka,
- faktycznemu opiekunowi dziecka,
- osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną,
- innym osobom, na których – zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego – ciąży obowiązek alimentacyjny (z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności).
Dodatkowo świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała:
- nie później, niż do ukończenia 18. roku życia lub
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia
– jeżeli rodzice nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności, łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Jeżeli spełnia Pani powyższe warunki, należy zgłosić się do MOPS i złożyć wniosek o takie świadczenie. Dodatkowo, jeżeli nie zgadza się Pani z decyzją komisji orzekającej co do przyznanego stopnia niepełnosprawności, może się Pani odwołać od decyzji lekarza orzecznika, jeśli terminy na to pozwalają.
Z poważaniem,
Ewa Szwarcowska, doradca socjalny i pośrednik pracy w Centrum Integracja w Katowicach