Regionalne innowacje społeczne
Od grudnia 2012 roku na terenie powiatu żagańskiego realizowany jest innowacyjny projekt „Powiatowa ścieżka reintegracji społecznej i zawodowej Osób Niepełnosprawnych”, w ramach którego wsparciem objęto 188 osób z niepełnosprawnością. Przeczytaj o projekcie, którego wsparcie jest niezwykle skuteczne.
W ramach projektu wypracowano jeden system komputerowy ORION, który posiada wspólną bazę klientów (osób z niepełnosprawnością) trzech instytucji: Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS), Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), Powiatowego Urzędu Pracy (PUP). Obecnie każda z tych instytucji ma nie tylko podgląd na historię udzielonego wsparcia dla danej osoby, ale może również zaplanować kolejne działania w uzgodnieniu z innymi partnerami.
Uwolnić potencjał
Oprócz systemu komputerowego ORION, konkretna osoba z niepełnosprawnością była pod opieką coacha - pracownika danej instytucji. Ich zadaniem było motywowanie podopiecznego i praca nad jego ścieżką reintegracji społecznej i zawodowej.
- Dzięki temu osoba z niepełnosprawnością jest od samego początku świadoma wszystkich działań w jakich będzie brała udział, na każdym etapie dostosowując je do swoich potrzeb – wyjaśnia Justyna Hojna, coach z PCPR.
Coachowie wypracowywali wspólnie z osobą z niepełnosprawnością portfolio, które zawierało opis ich umiejętności i kompetencji, potwierdzony formalnie przez zaświadczenie lub certyfikat. Wśród nich znalazły się też umiejętności z życia codziennego jak np.: gotowanie, majsterkowanie, co także poświadczono nieformalnie (opinia sąsiadów, zdjęcia). Niejednokrotnie okazywało się, że osoba z niepełnosprawnością odkrywała umiejętności, których nie była świadoma.
Poznać rynek
Osoby z niepełnosprawnością uczęszczały na szkolenia: „Podstawy obsługi komputera oraz Autocad z grafiką komputerową”, „Elektryk oraz obsługa wózków jezdniowych”, „Gospodyni domowa z elementami opieki domowej nad osobami starszymi” czy też „Florystyka”. Wszystkie kursy zostały wybrane podczas konsultacji z coachiem.
Kolejnym pomysłem było stworzenie Międzysektorowych Grup Wsparcia, które polegały na spotkaniach, dyskusjach osób z niepełnosprawnością z przedstawicielami instytucji, biznesu oraz organizacji pozarządowych. To ważne spotkania, które pomogły zapoznać uczestników z otoczeniem oraz stworzyć miłą atmosferę do wymiany doświadczeń.
Przełamać stereotypy
Aby zaprzeczyć panującemu stereotypowi osoby z niepełnosprawnością o roszczeniowej postawie oraz, by zbliżyć ją z lokalnym rynkiem pracy, dwukrotnie zorganizowano Targi Lokalnych Produktów i Usług.
Współorganizatorami wydarzenia byli sami uczestnicy projektu, którzy występowali na scenie czy stali się ambasadorami firm, biorących udział w Targach. Przygotowanie osób z niepełnosprawnością było solidne, ponieważ bezbłędnie opowiadali gościom o danej firmie, jej produktach i usługach. Wtedy pracodawcy mogli dostrzec potencjał uczestników projektu. Łącznie Targi Lokalnych Produktów i Usług odwiedziło ok. 500 osób.
Korzyści z zatrudnienia
Kolejnym z elementów przybliżających osoby z niepełnosprawnością do rynku pracy było 30. wizyt studyjnych u lokalnych przedsiębiorców. W tym przypadku, osoby z niepełnosprawnością mogły zapoznać się ze specyfiką pracy na danym stanowisku, a pracodawca mógł też ich zachęcić do podjęcia pracy.
Oprócz tego przeprowadzono trzy debaty, na których zostały omówione aktualne metody i narzędzia wsparcia reintegracji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnością oraz przybliżono strategię CSR. Uczestnikom debat: przedsiębiorcom, przedstawicielom organizacji pozarządowych, przedstawicielom instytucji przedstawiono konkretne korzyści wynikające z zatrudniania osób z niepełnosprawnością.
Dobre praktyki
Aby podzielić się wypracowanymi rozwiązaniami przeprowadzono spotkania informacyjne. Dla pracowników instytucji PUP, OPS, PCPR i stowarzyszeń odbył się cykl spotkań Road Show, w których uczestniczyli coachowie. Z kolei dla włodarzy miast, powiatów i kierowników instytucji PUP, OPS PCPR zaproponowano cykliczne panele dyskusyjne. Spotkania z cyklu Road Show oraz Paneli Dyskusyjnych odbyły się dla kilkunastu powiatów województwa lubuskiego.
Podsumowaniem działań były dwie Konferencje (w Gorzowie Wielkopolskim i w Zielonej Górze). Podczas których mocno zaakcentowana została rola partnerstwa w kompleksowym wsparciu osób z niepełnosprawnością, w tym znaczenie III sektora (stowarzyszeń, fundacji) oraz przedsiębiorstw w kształtowaniu najbliższego otoczenia. Dodatkowo, na Konferencji, swoje produkty zaprezentowała spółdzielnia socjalna „PLUS”, która powstała w ramach projektu.
Efekty
W projekcie uczestniczyło 188 osób z niepełnosprawnością, w spotkaniach informacyjnych Road Show wzięło udział 159 osób, w panelach dyskusyjnych 70 osób. Obecnie zespół pracuje nad publikacją oraz broszurą dla osób z niepełnosprawnością, w których przedstawione zostaną elementy realizowane w projekcie, wskazówki oraz rady pomocne przy implementowaniu podobnych rozwiązań. Publikacja i broszura będą dostępne na stronie internetowej projektu. Chętni mogą się kontaktować z twórcami projektu pod numerem telefonu: 726 442 287.
Liderem innowacyjnego projektu jest Łużycka Wyższa Szkoła Humanistyczna im. J.B. Solfy z siedzibą w Żarach, a partnerami: PUP, OPS, PCPR i MM Global Consulting Sp. z o.o z Żagania oraz Stowarzyszenie Pegaz z Jeleniej Góry.
Narzędzia, zastosowane w projekcie otrzymały w styczniu 2015 r. rekomendacje Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS), jako skuteczne i nowe rozwiązania problemów społecznych stanowiących aktualne wyzwania w zakresie rynku pracy i pomocy społecznej.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz