Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Weź udział w zajęciach w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

29.10.2015
Autor: Mateusz Różański, fot. widok wystawy "Zofia Rydet. Zapis 1978-1990". Fot. B. Stawiarski, Muzeum Sztuki Nowoczesnej
wystawa fotografii Zofii Rydet w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza grupy zorganizowane na dwa cykle bezpłatnych spotkań – dla osób z dysfunkcją wzroku i dla osób z autyzmem. Prowadzone przez artystkę Karolinę Żyniewicz zajęcia mają za zadanie wprowadzić osoby z niepełnosprawnością do świata sztuki poprzez pogłębioną refleksję na temat relacji sztuka – człowiek.

W skład każdego cyklu wchodzą trzy spotkania odbywające się w dogodnych dla grupy terminach. Każde spotkanie trwa 90 minut i składa się z dwóch części: rozmowy i warsztatu oraz odbywają się w oparciu o bieżące wystawy Muzeum. Zapisu do grupy można dokonać pod adresem mailowym zapisy@artmuseum.pl lub pod numerem telefonu 22 596 40 00.

Cykl dla osób z niepełnosprawnością wzroku nosi tytuł „Sztuka o człowieku” i składa się z trzech bezpłatnych spotkań: „Człowiek jako podmiot i przedmiot sztuki”, „Artysta o sobie samym, czyli sztuka jako forma autorefleksji” i „Szuka jako narzędzie poznania drugiego człowieka”. Uczestnicy zajęć będą: analizować m.in. fotografie Zofii Rydet i twórczość Katarzyny Kozyry, przygotowywać autoportrety, ale też dyskutować o sztuce i relacjach międzyludzkich.

Połączenie ze sztuką

Dla osób ze spektrum autyzmu przygotowany został cykl zajęć „Sztuka jako sposób myślenia”. Uczestnicy tego cyklu wezmą udział w spotkaniach: „Tworzenie – wolność w ramach schematu”, gdzie przyjrzą się samemu procesowi twórczemu i pojęciu idei, a także spróbują odpowiedzieć na pytanie, czym jest wolność tworzenia. Dokonają też analizy fotografii Zofii Rydet. Podczas drugiego spotkania, „Nadawanie myśli formy i kształtu”, uczestnicy, opierając się o pracę i postulaty Júliusa Kollera, zbadają zagadnienia formy, powstawania dzieła i wyrażania myśli. Część warsztatowa tego spotkania będzie miała charakter zabawy ze znakami interpunkcyjnymi. Podczas trzeciego spotkania, jak wskazuje jego tytuł – „Sztuka jako zagadka”, trzeba będzie zastanowić się m.in. co to jest abstrakcja i jak zostać hakerem sztuki.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Zajęcia w obydwu cyklach prowadzone są przez Karolinę Żyniewicz – absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, artystkę wizualna, która sztukę traktuje jako najszersze możliwe pole badawcze. Interesuje ją twórczy eksperyment z udziałem różnych form materii organicznej, w tym ludzi. Jej działania mają charakter interdyscyplinarny, na pograniczu sztuki i nauki, głównie biologii. Niezwykle istotny jest dla niej edukacyjny wymiar sztuki (stąd m.in. współpraca z działem edukacji Muzeum Sztuk Nowoczesnych). Tworzy sytuacje badawcze dotyczące stanów granicznych, obrzydzenia, odrzucenia, lęku. Stawia na bezpośrednie relacje międzyludzkie oraz relacje człowieka z innymi istotami żywymi, promując ideę posthumanizmu. Ostatnio żyje i pracuje twórczo z owadami. Z jej twórczością można zapoznać się na stronie Works.io.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas