Nowatorska forma terapii
Brazylijska artystka tatuażu Flavia Carvalho stworzyła projekt "Skóra Kwiatu" - nową formę terapii dla kobiet, będącymi ofiarami brutalnej przemocy domowej. Blizny na ciele zostają zakryte ekspresyjnymi tatuażami, które mają na celu symbolicznie oddzielić kobiety od przeszłości i zachęcić do rozpoczęcia nowego życia.
Z całej rodziny to kobiety są najbardziej narażone na przemoc domową w Polsce. Według policyjnych statystyk w 2013 roku ofiarami przemocy padło ponad 58 tys. kobiet, a w 2014 roku wskaźnik wzrósł do prawie 73 tys. poszkodowanych kobiet. Prawdziwe dane są jednak wyższe - nie znana jest konkretna liczba tej grupy ofiar przemocy, ponieważ wiele kobiet w tej sprawie milczy.
Przemoc wobec kobiet jest problemem światowym. Każde państwo lepiej lub gorzej radzi sobie ze wsparciem tych ofiar przemocy domowej, dysponując odpowiednią polityką lub jej brakiem, organizacjami lub fundacjami, działającymi na rzecz równego i godnego traktowania kobiet, dla których przemoc domowa nie jest obojętnym zjawiskiem. Jednak walka o kobiety jest potrzebna nawet po ich uwolnieniu od domowego napastnika.
Przykładem wsparcia kobiet po przebytej traumie jest wolontariacki projekt "A Pele da Flor" (pol. "Skóra Kwiatu"), mający na celu przeistoczenie blizn, nabytych w trakcie brutalnej przemocy domowej, w piękne i wyraziste tatuaże. Pomysłodawczynią i realizatorką tego rodzaju terapii jest brazylijska artystka tatuażu, Flavia Carvalho. Dzięki pracy Flavii, kobiety, które zostały pobite, godzone ostrymi narzędziami czy przypalane, mogą teraz znacznie łagodniej patrzeć na siebie i swoje ciało w lustrze. Zamiast blizny, przypominającej im o przeszłości, widzą kolorowe i kobiece tatuaże, które w jakiś sposób pomagają ofiarom przemocy zrobić krok do przodu.
Oprócz wolontariackiej pomocy ofiarom przemocy, Flavia tatuuje także kobiety po mastektomii oraz ze znamionami na skórze i poparzeniami, wynikające z wypadków.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz